Raport nt. leczenia biologicznego. Porównajmy się z innymi krajami

Obowiązujące obecnie w programach lekowych kryteria kwalifikacji, oceny skuteczności i kontynuacji leczenia są w wielu miejscach niezgodne z rekomendacjami towarzystw naukowych, rejestracją leków oraz wytycznymi opublikowanymi przez konsultanta krajowego ds. reumatologii w Polsce w 2013 r. - wynika z Raportu "Leczenie biologiczne w chorobach reumatycznych w Polsce" autorstwa dr Marcina Stajszczyka*.

Raport po raz pierwszy szerzej udostępnia publicznie dane dotyczące m.in. rocznego kosztu leczenia biologicznego jednego pacjenta w zależności od choroby i podanego leku. Zawiera też porównanie różnych szczegółowych aspektów leczenia biologicznego w Polsce, Czechach i Szwecji. Wspomniane kwestie są zilustrowane w przejrzyście zredagowanych tabelach będących częścią Raportu**.

W kraju kwalifikacja do programów oraz monitorowanie skuteczności i bezpieczeństwa leczenia odbywa się poprzez aplikację elektroniczną - System Monitorowania Programów Terapeutycznych (SMPT). Lekarz reumatolog kwalifikujący pacjenta do leczenia w programie musi otrzymać ostateczną zgodę od Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych, którego członkowie powoływani są przez prezesa NFZ. Członkowie zespołu potwierdzają czy kwalifikacja do programu jest zgodna z jego wytycznymi oraz mogą w niektórych sytuacjach wydać zgodę na leczenie w przypadku niezgodności z wytycznymi programu (ew. nowelizacja ustawy refundacyjnej w proponowanym kształcie może pozbawić zespół takich uprawnień).

Pacjenci, koszty, środki
Wg danych SMPT z 18 listopada 2013 r. ilość aktywnie leczonych biologicznie pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) wynosiła 2569. Biorąc pod uwagę terapie prowadzone w pozostałych programach lekowych w reumatologii (MIZS - młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, ZZSK - zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ŁZS - łuszczycowe zapalenie stawów) w sumie leczenie biologiczne otrzymywało 4927 pacjentów.

Obecnie w Polsce ceny leków biologicznych należą do najniższych w Europie. W Raporcie zawarta jest uwaga, że analizując ceny leków biologicznych i porównując je ze sobą należy brać pod uwagę roczny koszt leczenia pacjenta. Każdy lek jest inaczej dawkowany. Dla części leków dawka jest sztywna, a część podaje się choremu w przeliczeniu ilości miligramów substancji czynnej na kilogram masy ciała pacjenta. Inna jest też częstotliwość podań leku w ciągu roku.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH