Raport: łączenie choroby reumatycznej z pracą zawodową jest trudne Fot. archiwum

W pełnym wymiarze godzin jest aktywnych zawodowo 55 proc. osób cierpiących na choroby reumatyczne - wynika z raportu „Aktywność społeczno-zawodowa osób z chorobami reumatologicznymi”.

Badanie przeprowadzono między czerwcem i październikiem 2017 wśród 338 osób z takimi chorobami reumatycznymi jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy oraz fibromialgia. Inicjatorem raportu było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem".

Z raportu wynika, że 55 proc. osób chorobami reumatycznymi jest zatrudniona na pełnym etacie, a ponad 13 proc. pracuje w niepełnym wymiarze godzin.

Ponad 37 proc. respondentów przyznało, że łączenie choroby reumatycznej z pracą zawodową jest bardzo trudne. Tylko dla 8 proc. badanych choroba nie wpływa znacząco na karierę zawodową. 50 proc. twierdzi, że schorzenia te komplikują życie, ale można przy nich pracować.

Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem" Monika Zientek zwraca uwagę, że szanse na pracę zawodową rosną pod warunkiem wczesnego wykrycia choroby, właściwej opieki medycznej na każdym jej etapie, dostępu do lekarzy specjalistów, jak również do nowoczesnych terapii biologicznych.

Choroby reumatyczne, wbrew ogólnemu stereotypowi, w dużej mierze dotyczą osób młodych, które wciąż się kształcą bądź rozpoczynają okres własnej aktywności zawodowej. W ich przypadku główną trudnością są ograniczona dyspozycyjność oraz związana z chorobą mniejsza wydajność.

Dr Rafał Cekiera z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podkreśla, że ponad 51 proc. badanych boi się przyznać w pracy do swej choroby. Prawie 35 proc. ukrywa orzeczenie o niepełnosprawności w obawie przed utratą pracy. Aż 69 proc. obawia, że z tego powodu utraci zatrudnienie lub będzie miało kłopotu w pracy. 52 proc. rezygnuje nawet ze zwolnienia lekarskiego, jeśli jest to możliwe, byle nie narazić się na ryzyko utraty pracy.

Choroba reumatyczna może przyczynić się do spadku poczucia własnej wartości. W badaniu przyznało się do tego ponad 80 proc, ankietowanych. Chorobie tej często towarzyszy przewlekły ból, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, wymaga ona częstych wizyt u lekarzy specjalistów oraz pobytu w szpitalu. Część chorych nie jest w stanie sprostać wymaganiom pracodawców i opuszcza rynek pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH