RPP spotkał się z pacjentami chorymi na łuszczycę i ŁZS Bartłomiej Chmielowiec i Dagmara Samselska; FOT. Materiały prasowe

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec spotkał się w piątek (24 listopada) z przedstawicielami Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.

- Spotkanie stanowiło niezwykłą okazję do przedstawienia problemu pacjentów walczących z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów - informuje Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.

Łuszczyca jest chorobą, której leczenie w Polsce jest bardzo zaniedbane. Sanowi poważną ogólnoustrojową chorobę, która dotyka ponad milion osób w naszym kraju, jest ona często traktowana wyłącznie jako defekt dermatologiczny lub estetyczny.

- Tymczasem winna być ona traktowana priorytetowo, zarówno z uwagi na niezwykle trudną i skomplikowaną sytuację pacjentów, jak również przez pryzmat społeczno-ekonomiczny, związany z niemożnością normalnego funkcjonowania chorych oraz ich uczestniczenia w życiu zawodowym - podaje organizacja w informacji prasowej.

Zmianom łuszczycowym mogą towarzyszyć, m.in. zaburzenia sercowo-naczyniowe, cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, a także depresja, która w jeszcze większym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentów.

- Chorzy borykają się z napiętnowaniem oraz marginalizacją, niestety, zarówno ze strony systemu, jak i społeczeństwa. Sytuacja wymaga podjęcia pilnych kroków, które pozwolą zapewnić pacjentom odpowiednią opiekę oraz leki i terapie, które poprawią jakość życia chorych i dadzą nadzieję na normalne, dobre życie - czytamy w komunikacie dotyczącym piątkowego spotkania.

- Dostrzegamy dobre sygnały ze strony administracji, zmierzające ku poprawie sytuacji pacjentów dermatologicznych i reumatologicznych. Wierzymy, że zmierzamy w dobrym kierunku. Sytuacja wymaga jednak podjęcia bardzo pilnych kroków - mówi Dagmara Samselska.

Do najważniejszych postulatów Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS zalicza, m.in:
• Szybszy dostęp pacjentów do specjalistów i zniesienie obowiązku posiadania skierowań do świadczeń udzielanych przez lekarza dermatologa

• Poprawę dostępności dla pacjentów nowoczesnych leków oraz terapii biologicznych, a w przypadku podjęcia leczenia - nieprzerywanie terapii, co obecnie stanowi bardzo poważny problem systemowy.

• Odpowiednie kontraktowanie placówek pod kątem biologicznego leczenia pacjentów oraz właściwą wycenę świadczeń zdrowotnych z zakresu dermatologii oraz reumatologii, w tym właściwa wycena fototerapii.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas spotkania poparł kampanię związaną ze świadomością łuszczycy: „Odkryj, poznaj, zaakceptuj”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH