Projekt reorganizacji Instytutu Reumatolgii - pod obrady rządu

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wystąpił z prośbą o umieszczenie w porządku obrad najbliższego posiedzenia Komitetu Rady Ministrów dyskusji nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów ws. reorganizacji Instytutu Reumatologii.

Projekt ma na celu reorganizację Instytutu Reumatologii polegającą na rozszerzeniu działalności Instytutu o geriatrię i dziedziny pokrewne oraz zmianę dotychczasowej nazwy na Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Minister proponuje, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie 15 kwietnia br.

Projekt został poddany konsultacjom społecznym i uzgodnieniom.

W załączonym dokumencie Ministerstwo Zdrowia odnosi się też do zgłaszanych uwag. Za bezprzedmiotową uwagę uznało m.in. obawy wyrażane przez Rzecznika Praw Pacjenta, że powołanie nowych oddziałów czy klinik za zakresu geriatrii i gerontologii może odbyć się kosztem zmniejszenia dostępności pacjentów do świadczeń z zakresu ortopedii, reumatologii, rehabilitacji.

W opinii MZ dotychczasowa działalność Instytutu Reumatologii nie ulegnie zmianie.Projekt nie przewiduje ograniczenia aktualnie prowadzonej działalności Instytutu a reorganizacja nie będzie miała wpływu na dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Za uwagi nieuwzględnione, jako niezgodne z intencją projektodawcy MZ uznało też m.in. wyrażoną przez przez konsultanta krajowego w dz. reumatologii sugestię i niezależnie także przez Naczelną Radę Lekarską, by nazwa nowego instytutu najpierw wymieniała reumatologię, potem geriatrię.

Ministerstwo uwzględniło dwie zasadnicze uwagi prof. Witolda Tłustochowicza, konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii. Do jednego z przepisów dodano zapis, z którego wynika wprost, że określanie wytycznych i rekomendacji przez Instytut dotyczących procesu leczenia oraz uwarunkowań medycznych aktywizacji zawodowej i społecznej osób starszych odnosi się również do chorych reumatycznie.

Na prośbę konsultanta w dz. reumatologii w uzasadnieniu dodano informację, że nowi specjaliści w dziedzinie ortopedii i traumatologii zostaną zatrudnieni w Instytucie bez konieczności zwalniania obecnych specjalistów, bowiem dotychczasowa działalność Instytutu nie ulegnie zmianie.

Pełna treść projektu rozporządzenia oraz zestawienie uwag uwzględnionych i nieuwzględnionych przez Ministerstwo Zdrowia: kliknij (poczekaj na załadowanie pliku).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH