Programy lekowe w reumatologii wreszcie zgodne z wiedzą medyczną Dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Lekowych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Fot. PTWP

- Nowe programy lekowe w reumatologii cechują się spójnością i określonym celem leczenia. Zdecydowanie ułatwiły pracę lekarzom, jak i pomogły pacjentom - mówi dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Lekowych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.*

Jak powiedział dr Marcin Stajszczyk, kierownik Oddziału Reumatologii i Chorób Autoimmunologicznych Śląskiego Centrum Reumatologii Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Lekowych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, w 2017 roku dzięki zmianom kryteriów programów lekowych w reumatologii doszło do poprawy efektywności leczenia pacjentów chorujących na agresywne postacie zapalnych chorób reumatycznych, a na skutek obniżenia cen leków poprawia się dostępność do terapii. 

- Nowe programy cechują się spójnością i określonym celem leczenia. Zdecydowanie ułatwiły pracę lekarzom, jak i pomogły pacjentom. Reumatolodzy kierują się zasadą „leczymy do celu” jakim jest remisja choroby. Staramy się tak modyfikować terapię, aby tę remisję osiągnąć - zaznaczał dr Marcin Stajszczyk.

Czytaj też: Reumatologia: dzięki zmianom w programach lekowych lepiej leczymy pacjentów

W nowych kryteriach programów wprowadzono z jednej strony leczenie ukierunkowane na cel w każdej jednostce chorobowej, z drugiej - zapisy umożliwiające w pewnych szczególnych sytuacjach dalsze leczenie pacjenta, który tego celu w określonym czasie jeszcze nie osiągnął, ale uzyskana poprawa jest istotna klinicznie i spełnienie kryteriów niskiej aktywności choroby będzie możliwe po okresie dłuższym niż założony. Zgoda na takie leczenie może być wydana tylko przez Zespół Koordynacyjny.

Jasne kryteria
- Jako Polskie Towarzystwo Reumatologiczne od dawna głośno mówiliśmy o naszych krytycznych uwagach dot. funkcjonowania programów lekowych w reumatologii. Niestety wcześniej Ministerstwo Zdrowia nie zawsze brało je pod uwagę - podkreślał specjalista.

Wyjaśnił, iż największy problem stanowił fakt, że programy, które funkcjonowały od wielu lat, były modyfikowane tylko w niewielkim stopniu i chaotycznie. Często okazywało się, że wprowadzone zmiany nie były ze sobą spójne, ani kompatybilne z aktualną wiedzą medyczną. Co istotne, nie podejmowano prób napisania tych programów od nowa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH