Prof. Kucharz prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego; trwa XXII Kongres PTR

Prof. Eugeniusz Kucharz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach został w środę (3 września) prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Podczas rozpoczętego w środę XXII kongresu tego Towarzystwa poprzedni zarząd otrzymał absolutorium.

- Chcę kontynuować prace prowadzone przez dotychczasowego prezesa, prof. Piotra Wilanda. Wśród wyzwań trzeba wymienić nacisk na kształcenie - przeddyplomowe na uczelniach, podyplomowe, ustawiczne dokształcanie lekarzy - powiedział PAP prof. Kucharz.

Nowy prezes towarzystwa liczącego ponad 800 członków, którego początki sięgają 1930 r., jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczących się w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - Ochojcu.

Jest absolwentem tej uczelni, autorem licznych publikacji naukowych, w tym książek m.in. "The Collagens: Biochemistry and Pathophysiology", ponad 70 rozdziałów w podręcznikach, 274 prac oryginalnych, 219 prac poglądowych i kazuistycznych, 174 prac z historii medycyny.

Prof. Kucharz jest ponadto autorem słownika medycznego, pierwszego polskiego przewodnika po Wyspach Owczych oraz przekładu "Kubusia Puchatka" na mowę śląską, wydanego w ubiegłym roku pt. "Berek Puchok".

Zainteresowania badawcze profesora to: metabolizm kolagenu w zespole hydralazynowym, aktywacja limfocytów u chorych na toczeń rumieniowaty układowy, zmiany w narządach wewnętrznych w twardzinie układowej, leczenie biologiczne w reumatologii i leczenie chorych na twardzinę układową przeszczepami autologicznych komórek macierzystych.

Członek towarzystw naukowych: International Society of Internal Medicine, European Federation of Internal Medicine, Czeskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, Słowackiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, Mołdawskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, American College of Physicians oraz Towarzystwa Internistów Polskich - był jego prezesem w latach 2004-2008. Promotor 25 doktoratów, recenzent 16 rozpraw habilitacyjnych i 13 postępowań o nadanie tytułu profesora.

Od środy do piątku (3-5 września) w Katowicach odbywa się XXII Kongres Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Choroby reumatyczne to grupa ok. 200 różnych schorzeń o odmiennym przebiegu i leczeniu. W Polsce na te dolegliwości cierpi ok. 9 mln osób, co wiąże się dla nich z bólem, częstym zmęczeniem, ograniczeniami ruchu, a nierzadko również z niepełnosprawnością.

Reumatologia współczesna szybko zmienia swoje oblicze - ostatnia dekada przyniosła nowe metody diagnostyczne i leki, a przede wszystkim liczne, sukcesywnie uaktualniane schematy zalecanego postępowania lekarskiego. Leczenie w znacznym stopniu pozostaje objawowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH