Nieleczone choroby reumatyczne mogą prowadzić do inwalidztwa i śmierci, dlatego nie należy ich bagatelizować - uważają lekarze reumatolodzy, biorący w piątek (16 listopada) w Poznaniu udział w Konferencji Post EULAR. Podkreślają, że nieleczenie tych chorób skraca życie o około 10 lat.

Powszechnie panujące pojęcie chorób reumatycznych kojarzy głównie z łamaniem w stawach czy pobolewaniem mięśni. Do tego dochodzi przeświadczenie chorych, że ten stan szybko minie. Dlatego pacjenci ze schorzeniami reumatoidalnymi nie zgłaszają się do lekarza po pomoc - uważają specjaliści reumatolodzy.

- Niestety, często lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są tak obciążeni pracą, że nie mają czasu, żeby pacjenta porządnie zbadać. Te najczęściej występujące schorzenia, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatyzm tkanek miękkich, nie mają odzwierciedlenia w badaniach laboratoryjnych i dlatego są trudne do zdiagnozowania - powiedział PAP przewodniczącego komitetu naukowego konferencji prof. Włodzimierz Samborski, kierownik Katedry Fizjoterapii, Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Prof. Samborski przypomniał, że choroby reumatyczne są nie tylko chorobami związanymi z funkcjonowanie układu ruchu.

- Reumatoidalne zapalenie stawów to stan zapalny, który podstępnie, często bezobjawowo, niszczy narządy wewnętrzne. Nieleczenie chorób reumatycznych skraca życie średnio o około 10 lat. Właściwe leczenie tych chorób mogłoby ograniczyć np. choroby serca, które mogą być pochodną reumatoidalnego zapalenia stawów - powiedział profesor.

Według badań europejskich na choroby reumatyczne choruje około 3 proc. populacji, z tego połowa to osoby chore na zapalenie reumatoidalne stawów zwane dawniej gośćcem.

Najlepsze efekty w leczeniu reumatologicznego zapalenia stawów daje kuracja biologiczna. W Polsce jest ona dostępna w ramach programów terapeutycznych, dla pacjentów spełniających określone kryteria. Koszt leczenia biologicznego jednego pacjenta, to średnio ok. 40 tys. zł rocznie.

Czytaj też. Celem leczenia w RZS jest remisja

Spotkania Post EULAR odbywają się po kongresach Europejskiej Ligi do Walk z Rematyzmem (EULAR). Przedstawiciele wiodących klinik i ośrodków reumatologicznych w Polsce omawiają w Poznaniu (16-17 listopada) najnowsze wyniki badań oraz rozwiązania aktualnych problemów klinicznych poruszane podczas tegorocznego kongresu EULAR 2012 w Berlinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH