Powstanie rejestr naukowy w reumatologii

Dane dotyczące leczenia biologicznego w reumatologii zbierane w ramach aplikacji systemu monitorowania programów terapeutycznych nie spełniają kryteriów naukowych. PTR będzie tworzył własny rejestr - zapowiada prof. Piotr Wiland członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

- Jakie będą cele tego rejestru naukowego?

- Rejestr posłuży do zbierania danych dotyczących zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa leków biologicznych. Chcielibyśmy też, żeby w oparciu o uzyskane dane możliwe było porównanie do klasycznych leków modyfikujących w długotrwałym czasie.

Rejestr będzie będzie dotyczył pacjentów, którzy po raz pierwszy otrzymują lek biologiczny lub pacjentów, którym podawany jest kolejny rzut leku biologicznego - tego samego lub innego leku, jeżeli zachodziła taka konieczność.

Wprowadzanie rejestru chcemy rozpocząć od 2015 roku.

- Obecnie funkcjonujący rejestr NFZ nie spełnia wymagań naukowych?

- W tej chwili w ogóle nie mamy rejestru naukowego. Dane dla NFZ są zbierane i zapisywane w oparciu o aplikację SMPT (system monitorowania programów terapeutycznych), która ma nas dyscyplinować i pomagać w prowadzeniu pacjentów zgodne z kryteriami NFZ dla programów terapeutycznych.

W sumie nie są tam zbieranie dane potrzebne do rejestru naukowego, a co najważniejsze - są to dane należące NFZ i w zasadzie nie są udostępniane publicznie. I u nas, tak jak jest na świecie, rejestry powinny być prowadzone pod auspicjami towarzystw naukowych.

- Czy wdrożenie rejestru nie będzie oznaczało zwiększenia obciążeń biurokratycznych dla specjalistów?

Spróbujemy znaleźć środki na materialne zachęty dla lekarzy, takie są na razie plany. Pamiętajmy, że na podstawie rejestrów powstają publikacje naukowego. Chcemy pomagać tym rejestrem lekarzom, także przy wypełnianiu dokumentacji, ale udział w rejestrze jest dobrowolny.

- Czy można liczyć na finansowanie rejestru ze środków ministerialnych?

Patrząc na ograniczenia budżetowe bardzo w to wątpię, że znajdą się w nim pieniądze na rejestr naukowy w reumatologii.

Na świecie towarzystwa naukowe postępują w ten sposób, że próbują znaleźć granty edukacyjne ze strony firm farmaceutycznych. Taka współpraca jest możliwa, gdyż sponsorzy nie mają wpływu na dobór pacjentów, mogą natomiast ewentualnie uzyskać wgląd np. w protokoły coroczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH