Powstał projekt wspierający młodych chorych reumatycznie

Rusza projekt Krok Naprzód, którego jego celem jest wsparcie psychologiczne i poradnictwo zawodowe dla chorych reumatycznie, koordynowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Jak zauważają twórcy projektu, przewlekła, zapalna choroba reumatyczna jest źródłem stresu, tym większego, że chory nie otrzymuje wsparcia psychologicznego w ramach leczenia. Często zostaje sam ze swoimi myślami depresyjnymi, lękami, poczuciem niskiej wartości.

Zapalne choroby reumatyczne (najczęściej jest to reumatoidalne zapalenie stawów - RZS) dotykają ludzi młodych, co często wiąże się też z koniecznością ograniczenia aktywności zawodowej; chory i jego rodzina narażeni są na trudności finansowe wynikające z ograniczenia dochodów i wysokich kosztów opieki medycznej.

Projekt Krok Naprzód stawia sobie za cel wsparcie psychologiczne oraz aktywizację zawodową młodych chorych reumatycznie.

- Już na etapie pisania wniosku oraz pierwszych spotkań z naszymi ekspertami-trenerami czułam, że ten projekt ma ogromny potencjał. Zwrócenie uwagi na kwestię jakości życia młodych chorych reumatycznie w Polsce jest niezwykle potrzebne - mówi Marta Kotarba-Kańczugowska, koordynator projektu.


Jak podkreśla, chorzy reumatyczni często nie wiedzą, jak sobie radzić z przewlekłym bólem, czują się mniej wartościowi, muszą rezygnować z marzeń i planów, albo znacząco je zmieniać, reorganizować.

- Choroba to sytuacja kryzysowa, którą trzeba odpowiednio zarządzić, aby nas nie pochłonęła i nie zniszczyła. Uważam, że stworzenie możliwości kontaktu z psychologiem, doradcą zawodowym oraz prawnikiem, uczestnictwo w warsztatach aktywizacji zawodowej to jest to, czego młodzi chorzy reumatycznie potrzebują - dodaje Marta Kotarba-Kańczugowska.

Jak przypomina prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, zapalne choroby reumatyczne dotyczą osób młodych, stojących u progu życia, pełnych nadziei na powodzenie osobiste i zawodowe. Zaznacza: - Leczenie chorób reumatycznych powinno mieć charakter interdyscyplinarny i obejmować nie tylko farmakoterapię, fizjoterapię czy kinezyterapię, ale także psychoterapię, terapię zajęciową oraz edukację pacjenta.

W ramach Projektu Krok Naprzód rusza strona www.reumatyzmmamlodatwarz.pl/kroknaprzod - praktyczne kompendium wiedzy nt. poradnictwa psychologicznego, doradztwa kariery oraz wsparcia prawnego młodych chorych reumatycznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH