Po spotkaniu Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych

Na stronie internetowej NFZ 13 stycznia opublikowano protokół nr 59 z posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych z dnia 18 grudnia 2013 roku.

Jak wynika z danych przedstawionych podczas spotkania, liczba pacjentów aktywnie leczonych lekami biologicznymi (zakwalifikowani, w toku, nawrót) wynosi 4 855 (u 110 świadczeniodawców).

We wszystkich programach leczenia biologicznego odnotowano 7 722 pacjentów (w RZS - 4 336, w MIZS - 820, w ZZSK -1 802, w ŁZS - 764). W remisji zgodnie z programem zarejestrowano 917 pacjentów (w RZS - 544, w MIZS - 0, w ZZSK – 293, ŁZS - 80).

Jak zaznaczono w protokole, Ośrodki kierujące wnioski w formie papierowej do sekretariatu Zespołu Koordynacyjnego, po otrzymaniu decyzji Zespołu
są proszone o przesłanie rozpatrzonego wniosku (mailem:smpt@nfz.gov.pl) w celu weryfikacji i odblokowania pacjenta w systemie.

W sprawach technicznych Zespół prosi o zgłaszanie informacji przez stronę internetową (smpt@nfz.gov.pl) rejestrującą zgłaszane problemy dotyczące aplikacji SMPT. Zgłaszane problemy, będą szybciej realizowane przez NFZ dzięki podaniu danych osoby wnioskującej o zmianę w aplikacji
(imię i nazwisko, LOGIN w aplikacji, niezbędny jest numer programu), przez lekarzy reumatologów lub dermatologów (koniecznie z dopisaniem numeru telefonu do kontaktu osoby zgłaszającej).

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych http://www.giodo.gov.pl/ Zespół prosi o wskazywanie numeru programu pacjenta – (zamiast przekazywania PESEL pacjenta).

Podczas posiedzenia Zespołu m.in. omówiono wnioski zgłaszane do systemu NFZ.

Jak uznał Zespół, w obecnej sytuacji technicznej związanej z aplikacją odrzucenie wniosku o zmianę leku również nie daje możliwości wydania zgody na kontynuację leczenia - odrzucenie jest jednoznaczne z zakończeniem leczenia.

W celu kontynuacji leczenia skutecznego w opinii lekarza prowadzącego można skorzystać z opcji zawieszenia leczenia - w tym celu należałoby anulować ostatnią ankietę monitorującą i zawiesić leczenie z datą z przed obowiązkowej ankiety (np. dzień po podaniu ostatniej dawki leku, ale data musi być wcześniejsza niż data wizyty, którą wskazuje system) - powód zawieszenia należy podać: remisja kliniczna.

Nawet po okresie 2 tygodni można wrócić do leczenia i odwiesić pacjenta z podaniem aktualnej aktywności choroby, jeśli wystąpi zaostrzenie choroby.
Wnioski o anulowanie ankiety powinny być przesyłane do Zespołu Koordynacyjnego z dokładnym opisem przypadku.

Więcej: http://www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH