Po Kongresie EULAR: wyniki badań klinicznych leku sarilumab

Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals podczas Kongresu EULAR (Paryż, 11-14 czerwca 2014 r.) ogłosiły pozytywne wyniki badania fazy III oceniającego eksperymentalny lek sarilumab u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź na leczenie metotreksatem (MTX).

Nowe, przedstawione podczas Kongresu EULAR dane wykazały, że sarilumab zwiększał odsetek istotnych odpowiedzi klinicznych, zdefiniowanych jako osiągnięcie odpowiedzi ACR70 utrzymującej się przez co najmniej 24 kolejne tygodnie oraz wykazanie trwałej poprawy w zakresie oznak i objawów RZS po 52 tygodniach - były to drugorzędowe punkty końcowe w badaniu.

Jak ogłaszano wcześniej, w badaniu SARIL-RA-MOBILITY, sarilumab osiągnął wszystkie trzy równorzędne pierwszorzędowe punkty końcowe, powodując poprawę w zakresie oznak i objawów choroby po 24 tygodniach, poprawę funkcjonowania fizycznego po 16 tygodniach, jak też zahamowanie progresji uszkodzenia stawów po 52 tygodniach.

- Pomimo wyraźnych postępów, wielu chorych na RZS nadal walczy z wyniszczającymi objawami podmiotowymi i przedmiotowymi tej choroby. Podkreśla to wyraźne zapotrzebowanie na dodatkowe opcje leczenia - powiedział dr Mark Genovese, profesor Stanford University Medical Center oraz główny badacz SARIL-RA-MOBILITY.

Wykazana skuteczność

Dodał: - W badaniu wykazano skuteczność sarilumabu w dwóch różnych dawkach, w obu przypadkach podawanych podskórnie co drugi tydzień.  Czekamy na wyniki badań prowadzonych w ramach tego kompleksowego programu rejestracyjnego.

Do badania fazy III SARIL-RA-MOBILITY zakwalifikowano 1197 dorosłych pacjentów 
z aktywnym, umiarkowanym do ciężkiego reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź na leczenie MTX. Pacjentów randomizowano do jednej z trzech grup leczenia, w których co drugi tydzień podawano podskórnie sarilumab w dawce 150 miligramów (mg), sarilumab w dawce 200 mg lub placebo, w każdym przypadku w skojarzeniu z MTX.

W obu grupach leczenia sarilumabem wykazano statystycznie istotną poprawę w porównaniu z grupą placebo pod względem wszystkich trzech równorzędnych pierwszorzędowych punktów końcowych (p < 0,0001).

Poprawę w zakresie oznak i objawów RZS po 24 tygodniach mierzono na podstawie poprawy o 20 procent wyniku oceny według Amerykańskiego Kolegium Reumatologicznego (ACR20). W grupach sarilumabu 150 mg, sarilumabu 200 mg i placebo uzyskano odpowiednio wyniki 58% 66% i 33%, w każdym przypadku podczas jednoczesnego stosowania MTX.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH