Pielęgniarka reumatologiczna: pacjentom potrzebna jest edukacja

W codziennej praktyce w pełni skuteczna edukacja pacjenta z chorobą reumatyczną nie zawsze jest możliwa ze względu na liczne obowiązki pielęgniarki - mówi nam Zofia Kiełbik, pielęgniarka oddziałowa w Klinice Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej UM w Lublinie.

Rynek Zdrowia: - Edukacja pacjentów z chorobami zapalnymi stawów jest jedną z kompetencji realizowanych przez pielęgniarki zatrudnione w oddziałach reumatologicznych szpitali. Jakiego zakresu dotyczy ta edukacja?

Zofia Kiełbik: - Choroby zapalne stawów mają charakter przewlekły, stąd wynika potrzeba przekazania wiedzy i nauczenia chorego lub opiekuna pewnych umiejętności, tak aby aktywnie uczestniczył w procesie leczenia, rehabilitacji w szpitalu i w środowisku zamieszkania.

Zakres edukacji powinien być dobierany indywidualnie do chorego, gdyż każdy człowiek inaczej reaguję na chorobę i trudności z nią związane. W przypadku chorych hospitalizowanych w oddziale w którym pracuję w działaniach edukacyjnych pielęgniarkę wspiera dietetyk, rehabilitant i pracownik socjalny szpitala.

Pielęgniarki edukują w zakresie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, unikania infekcji, samoobsługi pomimo deformacji stawów, konieczności kontynuacji zaleconej farmakoterapii.

Uczymy pacjentów np.wykonywania podskórnie iniekcji zleconych leków biologicznych, zgodnie z zasadami sztuki i bezpieczeństwa. Nauczenie wykonywania iniekcji jest ważne dla chorego, gdyż daje poczucie samodzielności, poprawia jakość życia i uniezależnia od innych osób, które musiałby być zaangażowane w podanie leku.

Ważnymi poradami, których oczekują chorzy, szczególnie ci z nadwagą, są te dotyczące diety. Tłumaczymy, że ograniczenie masy ciała ma istotne znaczenie dla zmniejszenia obciążenia stawów i zmniejszenia dolegliwości. Pacjenci leczeni sterydami obawiają się wzrostu masy ciała. Dlatego ważne są zalecenia, aby zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i utrzymać prawidłową wagę.

Obserwując pacjenta ze świeżo zdiagnozowaną chorobą zapalną stawów wyraźnie widać potrzebę edukacji, która pomoże mu zrozumieć na czym polega jego choroba i pozwoli odnaleźć się w nowej dla niego sytuacji życiowej. Ze strony młodych kobiet często padają pytania jak i kiedy mogą planować macierzyństwo, możliwość opiekowania się dzieckiem. Młodzi ludzie pytają jaki zawód wybrać, by w jego wykonywaniu choroba przeszkadzała jak najmniej.

- Jednak przyznajmy, możliwości edukowania pacjentów reumatoidalnych są ograniczone. W naszym systemie ochrony zdrowia, tylko wśród pacjentów diabetologicznych prowadzone jest szersze poradnictwo ze strony pielęgniarek...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH