Pacjenci reumatologiczni: chcemy leków biologicznych w aptece, nie w szpitalu Fot. archiwum RZ

Pomimo wzrostu wydatków na programy lekowe w reumatologii w ciągu 2 lat aż o ponad 62 proc. liczba chorych leczonych biologicznie zwiększyła się tylko o ok. 35 proc. - zauważa stowarzyszenie pacjentów "3majmy się razem" i domaga się udostępniania części leków biologicznych w aptece.

Monika Ziętek, prezes Stowarzyszenia Młodych z Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem", w informacji przekazanej prasie cytuje fragment pisma otrzymanego z Ministerstwa Zdrowia (z 13 maja 2015 r.), które uzasadnia powody, dla których powstały programy lekowe:

"Programy lekowe obejmują innowacyjne i drogie technologie lekowe, wymagające specjalnego nadzoru nad pacjentem, między innymi ze względu na zapewnienie jego bezpieczeństwa. Realizacja wysokokosztowych i specjalistycznych świadczeń w ramach programu lekowego gwarantuje kontrolę nad terapią lekową, jak również umożliwia nadzorowanie wydatków przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co stanowi wyraz prowadzenia racjonalnej polityki lekowej…"

Rosną nakłady na programy
- Zatem wzrost nakładów powinien spowodować co najmniej porównywalny wzrost leczonych pacjentów. Praktycznie, w związku z pojawianiem się leków biopodobnych i wynikających z tego obniżek cen preparatów innowacyjnych liczba ta mogłaby być nawet większa - zauważa prezes Stowarzyszenia w informacji przesłanej mediom.

Jak tłumaczy, dostępne dane z NFZ i Zespołu Koordynującego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych dotyczące wydatków na leczenie biologiczne w reumatologii nie tworzą jednak takiego obrazu.

Obserwujemy wzrost wydatków NFZ na realizację programów lekowych w reumatologii. W przeciągu dwóch lat nakłady na programy lekowe w reumatologii wzrosły o 85, 217 mln zł.

Wydatki NFZ na realizację programów lekowych w reumatologii kształtowały się w ostatnich latach następująco (w mln zł):
• 2012 r. - 136,130
• 2013 r. - 194,217
• 2014 r. - 221,347

Stanowi to wzrost nakładów o 62,6 proc.

Leczonych powinno być więcej
- Wydawałoby się, że proporcjonalnie do nakładów powinna wzrosnąć liczba pacjentów w programach. Nic takiego jednak się nie stało - dodaje Monika Ziętek.

Podaje dane z protokołów posiedzeń Zespołu Koordynującego ds. Leczenia Biologicznego:
• w 2012 r - wg protokołu nr 48 aktywnie było leczonych 4 049 pacjentów
• w 2013 r. - wg protokołu nr 60 aktywnie było leczonych 4 849 pacjentów
• w 2014 r - wg protokołu 72 aktywnie było leczonych 5 501 pacjentów

- Zatem liczba chorych reumatycznie leczonych w programach w ciągu dwóch lat wzrosła o 1 452 pacjentów. Liczba aktywnie leczonych wzrosła więc w porównywalnym okresie o 35,9 proc. - konkluduje prezes Stowarzyszenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH