PTR: potrzebne pilne zmiany w programie leczenia młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne (PTR) przedstawiło stanowisko dotyczące koniecznych - zdaniem Towarzystwa - zmian w programie terapeutycznym obejmującym leczenie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS). W stanowisku zawarty jest pogląd, że Ministerstwo Zdrowia powinno automatycznie zmieniać zapisy programów lekowych, po pojawieniu się nowych, aktualnych wskazań rejestrowych, o ile podmiot odpowiedzialny nie złoży wniosku o takie zmiany ze względu na brak opłacalności.

Multimedia

Zmiany proponowane przez PTR wynikają z aktualnej wiedzy medycznej i zakresu zarejestrowanych aktualnie wskazań.

W leczeniu chorych z MIZS - jak podaje PTR - terapia etanerceptem jest refundowana od 4 r.ż., a terapia adalimumabem od 13 r.ż. Tak ustalone kryteria kwalifikacji, a tym samym refundacji leczenia, wynikały z zakresu zarejestrowanych wskazań dla obu leków w czasie formułowania zapisu programu terapeutycznego przed kilkoma laty.

Jak czytamy w stanowisku PTR, aktualna rejestracja dla obu leków w leczeniu MIZS pozwala na podawanie adalimumabu od 4 roku życia, a etanerceptu od 2 roku życia.

Wprowadzenie zmian do programu (opartych na powyższej nowej, aktualnej rejestracji) na warunkach ustawy refundacyjnej wymaga jednak złożenia do Ministerstwa Zdrowia przez podmiot odpowiedzialny pełnego wniosku o taką zmianę.

"Można przypuszczać, że podmioty odpowiedzialne takich wniosków nie złożą ponieważ jest to dla nich nieopłacalne z powodu małej grupy potencjalnych pacjentów, szczególnie poniżej 4 r.ż. To sprawia, że najmłodsze dzieci z MIZS będą nadal pozbawione leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną" - zauważają podpisani pod stanowiskiem dr hab. Piotr Wiland, prof. nadzw. prezes ZG PTR i dr Marcin Stajszczyk przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR.

Zdaniem PTR, to ministerstwo powinno automatycznie wprowadzić zmiany do programu, a "oczekiwanie przez MZ na wnioski podmiotów odpowiedzialnych jest w tym przypadku przerzuceniem odpowiedzialności za politykę lekową na firmy farmaceutyczne i sprawia wrażenie, iż to nie MZ kreuje politykę zdrowotną".

Jak twierdzi PTR w stanowisku, w przypadku braku zmian w programie terapeutycznym, dzieci poniżej 13 r.ż., u których terapia etanerceptem jest nieskuteczna, lub u których lek nie mógł być stosowany z powodu wystąpienia działań niepożądanych lub nietolerancji, będą pozbawione innej jedynej skutecznej terapii.

Pełna treść stanowiska PTR - pod tekstem, plik w formacie pdf, do pobrania.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH