PTR o aktualnym leczeniu w ramach programów lekowych: konieczne zmiany w aplikacji SMPT

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne opublikowało komunikat dla lekarzy i pacjentów dotyczący zasad realizowania programów lekowych w chorobach reumatycznych od 1 lipca 2012 r. Zdaniem Towarzystwa, ograniczenia wynikające z opisów programów nie powinny - co wynika z zarządzenia prezesa NFZ - stanowić powodu wydania negatywnej decyzji dotyczącej kwalifikacji pacjenta do leczenia, jeśli wniosek jest uzasadniony aktualną wiedzą medyczną.

Multimedia

Komunikat PTR dot. programów lekowych - lipiec 2012

0,12 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Pismo PTR do Zespołu Koordynującego

0,11 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Pismo PTR do prezesa NFZ

0,11 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Jak podkreślają autorzy komunikatu, ponieważ nie obowiązuje już terapia inicjująca, wybór leku, którym rozpoczynana jest terapia w programach lekowych zależy od lekarza. To z kolei nakłada na lekarza obowiązek postępowania zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i kierowaniu się w tym postępowaniu dobrem pacjenta.

Nadal aktualny pozostaje wymóg kwalifikacji pacjenta do leczenia w oparciu o decyzję Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych. Wynika to z regulaminu stworzonego przez prezesa NFZ oraz załącznika nr 6 do Zarządzenia Nr 27/2012/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 maja 2012 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe) – „Kwalifikacja i weryfikacja leczenia biologicznego w chorobach reumatycznych”.

W oparciu o wiedzę medyczną

W tym dokumencie prezes NFZ określił, że Zespół „dokonuje ostatecznej kwalifikacji chorych do uczestnictwa w  programie lekowym” oraz że „kwalifikacja jest dokonywana w oparciu o opis przedmiotowych programów, a w przypadkach wybiegających poza opis, w oparciu  o udokumentowaną badaniami klinicznymi wysokiej jakości, aktualną wiedzę medyczną”.

Jak konkludują autorzy komunikatu, ograniczenia wynikające z opisów programów nie powinny zatem stanowić powodu wydania negatywnej decyzji dotyczącej kwalifikacji pacjenta, jeśli wniosek jest uzasadniony aktualną wiedzą medyczną.

Zespół Koordynacyjny jako organ złożony z lekarzy ma wręcz obowiązek postępowania zgodnie z wiedzą medyczną, nawet jeśli wykracza to poza opis programu. De facto mając taką możliwość w przypadku odmowy zgody naraża się na konsekwencje prawne związane z utratą zdrowia pacjenta, któremu odmówiono leczenia w ramach programu lekowego.

We wszystkich przypadkach, które wykraczają poza opis programów należy korzystać z wniosku niestandardowego w systemie SMPT, a często także wysłać wniosek w formie papierowej do oceny na posiedzeniu Zespołu. Umożliwienie pracy Zespołu zgodnie z warunkami określonymi w zarządzeniu prezesa NFZ wymaga zmian w aplikacji SMPT. Obecnie w niektórych sytuacjach klinicznych brak jest możliwości aplikowania o kwalifikację w systemie, ponieważ aplikacja nie pozwala na odstępstwa od opisu programu.

Konieczne poprawki w aplikacji

Zdaniem PTR, bardzo ważną i niezbędną modyfikacją funkcjonowania aplikacji jest umożliwienie pacjentom z RZS kwalifikacji do leczenia inhibitorem TNF alfa jako lekiem trzeciego rzutu, kiedy leczeniem drugiego rzutu był lek biologiczny o innym mechanizmie działania - obecnie rytuksymab. Jest to uzasadnione w przypadkach wystąpienia nietolerancji terapii rytuksymabem oraz w części przypadków braku skuteczności.

PTR w komunikacie zwraca się z prośbą do prezes NFZ o pilne przesłanie firmie Assecco, będącej technicznym operatorem systemu SMPT, zlecenia na dokonanie następujących poprawek w aplikacji:

1. Zmiany walidacji dotyczącej wieku dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów na umożliwiającą kwalifikację do leczenia etanerceptem od 2 r.ż. oraz adalimumabem od 4 r.ż.

2. Zmiany umożliwiającej lekarzowi wnioskowanie o leczenie drugim inhibitorem TNF alfa po nieskuteczności pierwszego leku z tej grupy w programach leczenia ZZSK i ŁZS.

3. Zmiany umożliwiającej kwalifikację do terapii drugim inhibitorem TNF alfa w trzeciej linii w programie leczenia RZS.
 
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne przesłało odpowiednie pisma w tej sprawie wraz z komunikatem do przewodniczącej Zespołu Koordynacyjnego oraz prezesa NFZ.

Pełna treść komunikatu PTR oraz wspomnianych pism: pod tekstem, pliki w formacie pdf, do pobrania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH