PTR krytycznie o zmianach kryteriów zakończenia leczenia biologicznego pacjentów z RZS

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne opublikowało komunikat ws. zmian funkcjonowania systemu monitorowania programów lekowych (SMPT) dotyczących kryteriów zakończenia leczenia biologicznego w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Zmiany zostały wprowadzone bez poinformowania o tym lekarzy i pacjentów.

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne podaje do wiadomości, że w ostatnim czasie, nie informując o tym fakcie lekarzy, pacjentów i szpitali, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wprowadził bardzo istotne zmiany w funkcjonowaniu aplikacji SMPT dotyczące kryteriów zakończenia terapii biologicznych u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).

Dotychczas funkcjonowanie aplikacji SMPT dostosowane było do rekomendacji EULAR tzn. głównym celem leczenia chorych na RZS było uzyskanie remisji, a celem alternatywnym – niskiej aktywności choroby. W związku z tym u pacjentów, którzy w wyniku leczenia osiągnęli niską aktywność choroby, a po kolejnych 6 miesiącach remisję uzasadnione medycznie i dopuszczone systemowo było kontynuowanie terapii przez kolejne 6 miesięcy w celu utrwalenia remisji.

W 2011 r. weszły w życie zmiany w programie lekowym dot. RZS polegające na zamianie wartości wskaźnika DAS 28 dla niskiej aktywności choroby i remisji z obowiązującego 2,6 na 3,2 (co samo w sobie jest błędne, ponieważ przypisuje dwóm stanom aktywności klinicznej jedną wartość wskaźnika DAS 28) a funkcjonowanie aplikacji zostało utrzymane jak poprzednio.

Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych (ZK) nie zgodził się wówczas na zmianę kierując się dobrem pacjentów.

Dowodem na to jest stanowisko ZK z dn. 23. 11. 2011 r. zawarte w protokole z posiedzenia:

„Stanowisko Zespołu Koordynacyjnego ws. zmiany w programie leczenia RZS dotyczącej kryteriów zakończenia leczenia w programie. Pan doktor Marcin Stajszczyk poruszył temat, umieszczenia w kryteriach zakończenia leczenie w RZS wartości granicznej <3,2 zamiast jak jest obecnie <2,6…

Stanowisko Zespołu było następujące:

"Zespół Koordynacyjny zgodził się, że dosłowne potraktowanie tego zapisu może być niekorzystne dla pacjentów, bo może oznaczać konieczność zakończenia leczenia u wszystkich chorych z niską aktywnością choroby po 6 m-cach nawet, jeśli osiągną później remisję - podtrzymał stanowisko, że celem leczenia jest remisja, a tylko u części chorych może to być niska aktywność. Zespół wyraził opinię, że po wejściu w życie nowego rozporządzenia aplikacja i zasady jej funkcjonowania powinny pozostać takie jak obecnie obowiązują."

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH