PTR krytycznie o nowej liście refundacyjnej - będzie chaos w programach lekowych

Wprowadzenie zmian kryteriów w programie leczenia RZS w stosunku do programu leczenia RZS/MIZS spowoduje chaos w leczeniu pacjentów, gdyż wg wytycznych MZ jedna choroba - RZS - będzie musiała być inaczej leczona i kontrolowana w zależności od leku jaki pacjent stosuje - uważa PTR, konsultując projekt zmian. PTR zauważa jednocześnie, że czas konsultacji to 19 godzin.

W związku z opublikowaniem w dniu 17/12/2014 r. o godzinie 21.23 Projektu zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2015 z terminem zgłaszania uwag do dnia 18/12/2104 r. do godz. 16:00 Polskie Towarzystwo Reumatologiczne wyraża swoje stanowisko w formie uwag do Projektu w części programy lekowe - Załącznik B.45. LECZENIE REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW (RZS) O PRZEBIEGU AGRESYWNYM (ICD-10 M 05, M 06) oraz Załącznik B.33. LECZENIE REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW I MŁODZIEŃCZEGO IDIOPATYCZNEGO ZAPALENIA STAWÓW O PRZEBIEGU AGRESYWNYM (ICD-10 M 05,M 06, M 08). Oba programy lekowe należy rozpatrywać łącznie, gdyż dotyczą one leczenia jednej choroby jaką jest RZS.

1. W wymienionym wyżej programie lekowym B45 zmienione zostały kryteria kwalifikacji do leczenia tocilizumabem oraz certolizumabem pegol - zawężono kryteria kwalifikacji do leczenia certolizumabem pegol tylko do chorych po niepowodzeniu leczenia klasycznymi lekami modyfikującymi oraz po niepowodzeniu leczenia inhibitorem TNF alfa.

Do takich wniosków prowadzi lektura zapisów pkt 1. 2  i 3. wraz z pkt. 3. 6. W ten sposób nie będzie możliwe leczenie  certolizumabem pegol po nieskuteczności tocilizumabu, co jest niezgodne z rekomendacjami EULAR,  praktyką kliniczną i nie ma uzasadnienia merytorycznego. Zostało to określone w  Uchwale Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego z dnia  11 grudnia 2014 roku, opisującej algorytm leczenia biologicznego zgodny z rekomendacjami EULAR.

Zapisy programu lekowego B33 dotyczącego również RZS nie przyjmują podobnych rozwiązań zakazujących włączenia inhibitorów TNF alfa po tocilizumabie , stąd też może to budzić podejrzenie nierównego traktowania leków z tej samej grupy z pobudek pozamedycznych.

Konieczne byłoby usunięcie tego ograniczającego zapisu w programie B45 ze względu na sprzeczność z europejskimi rekomendacjami.

2. Analizując zapisy pkt. 1. 4. wraz pkt. 3. 5) programu B45 nadal ogranicza się możliwość leczenie tocilizumabem po niepowodzeniu leczenia rytuksymabem, którym terapia prowadzona jest w ramach programu lekowego B33. Nie znajduje to uzasadnienia merytorycznego i jest to niezgodne z rekomendacjami EULAR.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH