Nowy program lekowy RZS/MIZS od września 2015 r - PTR chwali, ale ma też uwagi Likwidacja programu lekowego B.45 i nadanie programowi B.33 nowego zapisu. Fot. archiwum RZ

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne z zadowoleniem przyjęło informację Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia z dnia 17 lipca 2015 r. o likwidacji z dniem 1 września 2015 r. programu lekowego B.45 i nadaniu programowi B.33 nowego zapisu. Część nowych zapisów wymaga jednak przeanalizowania.

PTR przedstawiło Stanowisko w sprawie nowego projektu programu lekowego dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (MIZS) mającego obowiązywać od dnia 1 września 2015 r.

Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw propozycjom zgłaszanym przez nas od wielu lat, a także likwidują ograniczenia w sekwencyjnym stosowaniu leków biologicznych u chorych na RZS wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia na początku roku.

Część nowych zapisów wymaga jednak ponownego przeanalizowania, tak aby ich ostateczne wprowadzenie było jak najbardziej korzystne dla pacjentów - zaznaczają podpisani pod stanowiskiem dr Marcin Stajszczyk - przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Lekowych PTR, prof. Piotr Wiland - przewodniczący Sekcji Rekomendacji i Inicjatyw Klinicznych PTR, prof. Eugeniusz J. Kucharz - prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Zmiany zgodne ze stanowiskami PTR

W programie B.33 zapisano, że w ramach programu lekowego dot. leczenia RZS u jednego pacjenta można zastosować maksymalnie 4 leki biologiczne, w tym nie więcej niż 2 inhibitory TNF alfa, co oznacza wprowadzenie 4 linii leczenia, zamiast obecnie obowiązujących 3 linii. Zgodnie z zapisami wcześniejsze leczenie jakimkolwiek lekiem biologicznym nie stanowi przeciwwskazania do zastosowania w przyszłości innego leku tzn. możliwe będzie:

• leczenie inhibitorem TNF alfa po wcześniejszym leczeniu tocilizumabem i rytuksymabem
oraz
• leczenie tocilizumabem po wcześniejszym leczeniu inhibitorem TNF alfa i rytuksymabem.

W przypadku kwalifikacji do leczenia inhibitorem TNF alfa lub tocilizumabem po wcześniejszym leczeniu rytuksymabem konieczna będzie indywidualna zgoda Zespołu Koordynacyjnego z uwzględnieniem uzasadnienia pozytywnej kwalifikacji z określeniem niezbędnych badań i czasu od ostatniego podania rytuksymabu przed podaniem pierwszej dawki nowego leku.

Powyższe proponowane zmiany są zgodne z wcześniejszymi stanowiskami Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i ich wprowadzenie przyczyni się do większego dostępu pacjentów do leczenia.

Z proponowanych w nowym programie B.33 zmian dotyczących leczenia chorych na RZS, w opinii Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego ponownego przeanalizowania wymagają następujące sprawy:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH