Najnowsze badanie instytutowe: jakie jest opóźnienie diagnostyczne w reumatologii Fot. Fotolia

W przypadku zapalnych chorób stawów wczesne rozpoznanie i włączenie leczenia w czasie trwania okna terapeutycznego jednoznacznie determinuje szansę chorego na uzyskanie remisji. Analiza dowiodła, że głównym źródłem spowolnień było zbyt późne kierowanie do reumatologa przez lekarzy rodzinnych oraz długi okres oczekiwania na konsultację u reumatologa*.

Termin „wczesne rozpoznanie” w reumatologii definiowany jest jako ustalenie rozpoznania i włączenie leczenia w ciągu 12 tygodni od pierwszych objawów choroby. Okres ten nazywany jest oknem terapeutycznym. 


Od 10 do 30 proc. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, którzy otrzymali pomoc w trakcie okna terapeutycznego, uzyskują całkowite zahamowania postępu choroby i możliwość odstawienia leków. Wczesne rozpoznanie pozwala również na redukcję kosztów terapii. Jedynie u 10 proc. chorych, u których wcześnie zdiagnozowano chorobę, konieczne jest zastosowanie kosztownego leczenia biologicznego.

Dla porównania, w przypadku późnego rozpoznania, ta wielkość przekracza 32 proc. Wczesne zdiagnozowanie RZS pozwala także zmniejszyć o 40 proc. konieczność leczenia ortopedycznego.

Jako pierwsze dolegliwości związane ze schorzeniem reumatycznym zaobserwowane przed pierwszą wizytą u lekarza, respondenci w badaniu najczęściej wskazywali: ból stawów (85,5 proc), sztywność poranną stawów (71 proc.) oraz obrzęk stawów (70,7 proc). Również te objawy były najbardziej uciążliwymi dolegliwościami - wynika z informacji o badaniu przekazanej mediom przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Opóźnienia diagnostyczne spowodowane są zarówno działaniem systemu ochrony zdrowia (SOZ), jak i zachowaniem samych pacjentów.

Po stronie SOZ czynnikiem mającym wpływ na opóźnienia diagnostyczne jest m.in. długi okres oczekiwania na otrzymanie skierowania do lekarza specjalisty. Od pierwszej wizyty u jakiegokolwiek lekarza, do momentu otrzymania skierowania do reumatologa najczęściej mijało do 3 miesięcy - ponad 44 proc. przypadków.

Na pierwszą wizytę u reumatologa od momentu zapisu najczęściej pacjenci czekali do 3 miesięcy -ponad 51,5 proc. przypadków. Ponad 68 proc. pacjentów zdeklarowało, że ograniczony dostęp do lekarza (kolejki/brak lekarza w okolicy) miał wpływ na opóźnienie wizyty u lekarza.

W związku z objawami choroby reumatycznej przed pierwszą wizytą u reumatologa 97 proc. pacjentów leczyło się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), natomiast ponad 55 proc. leczyło się u ortopedy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH