Śląscy reumatolodzy wystąpili z ideą utworzenia w regionie Centrum Reumatologii opartego o współdziałanie Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Ustroniu z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Reumatologii SUM w Katowicach.

Jak zwraca uwagę prof. Eugeniusz Kucharz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii SUM w Katowicach, konieczne jest poszukiwanie takiego modelu opieki nad pacjentami z chorobami reumatycznymi, który da im szansę m.in. ograniczenia niekorzystnego wpływu tych chorób na aktywność zawodową.

Jest to wyzwanie o tyle istotne, że zapalne choroby reumatyczne dotykają zwykle ludzi młodych. Najczęściej występujące zapalne schorzenie reumatyczne, jakim jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) zazwyczaj atakuje osoby w wieku 30 - 50 lat, w okresie pełnej aktywności zawodowej i rodzinnej. Choroby zapalne stawów w szybkim tempie prowadzą do kalectwa. W RZS od 32 proc. do 50 proc. chorych zaprzestanie pracy w ciągu 10 lat od wystąpienia pierwszych objawów choroby.

Tak szybkie i wczesne odejście chorych reumatoidalnych z rynku pracy rodzi poważne koszty. Jak wynika z badań naukowych (Lundkvist J J Health Econ 2008; 8(Suppl.2): S49–60) w strukturze rocznych kosztów związanych z RZS w Europie koszty medyczne stanowią 21 proc., koszty leków - 14 proc., ale te wynikające z utraty produktywności - aż 32 proc.

Model opieki nad pacjentem z chorobami reumatycznymi proponowany przez śląskich specjalistów zakłada prowadzenie kompleksowej i dobrze koordynowanej diagnostyki i leczenia chorych na różnych poziomach obejmujących: poradnie wczesnego zapalenia stawów, poradnie reumatologiczne, poradnie leczenia osteoporozy, oddziały reumatologiczne, rehabilitacyjne i reumo-ortopedyczne oraz pracownie medycyny nuklearnej i ośrodki leczenia biologicznego.

- Przyjęta koncepcja zapewnia pacjentom kompleksową opiekę oraz ciągłość realizacji świadczeń, co jest zgodne ze strategią Ministerstwa Zdrowia - przekonuje dr Marcin Stajszczyk, kierownik Oddziału Reumatologicznego Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Ustroniu, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR.

- Nie można tego osiągnąć bez właściwego finansowania wczesnej diagnostyki i leczenia w specjalistycznej opiece ambulatoryjnej oraz leczenia w oddziałach reumatologicznych, rehabilitacyjnych i ortopedycznych - dodaje dr Stajszczyk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH