Mapy potrzeb zdrowotnych - co przyniosą w reumatologii? Fot. Fotolia

Powstanie regionalnych map potrzeb zdrowotnych może mieć istotne znaczenie także w reumatologii, głównie w zakresie decydowania o liczbie szpitalnych oddziałów tej specjalności w województwie i ich finansowaniu - zwraca uwagę dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Pierwsze mapy potrzeb zdrowotnych na szczeblu regionalnym mają istnieć w 2016 roku. Zapewne nie będzie to możliwe we wszystkich województwach, gdyż wojewodowie mieli stworzyć projekty takich map do 1 lutego. Czekali jednak na rozporządzenia wykonawcze ministra zdrowia. Rozporządzenie ukazało się w marcu br.

W myśl nowelizacji ustawy o świadczeniach ochrony zdrowia finansowanych ze środków publicznych (wprowadzonej 22 lipca 2014) Ministerstwo Zdrowia do 1 czerwca miało przedstawić mapy regionalne do zatwierdzenia i debaty publicznej. Jak się wydaje tego terminu MZ dotrzyma, ale w kontekście dwóch specjalności: kardiologii i onkologii.

- Już jednak teraz, z punktu widzenia reumatologów jest dosyć istotnym elementem, aby brać pod uwagę udział specjalistów z tej dziedziny medycyny w ciałach kolegialnych decydujących o kształcie map. Od ich merytorycznej argumentacji może zależeć m.in. liczba umów na udzielanie świadczeń przewidziana w danym województwie - uważa dr Jerzy Gryglewicz.

Przy wojewodach zostaną lub są już powołane Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych, które - m.in. z udziałem konsultantów wojewódzkich - będą tworzyły mapy potrzeb zdrowotnych na poziomie regionu. W składzie rady zasiądą też przedstawicie: wojewody (pełni funkcję przewodniczącego), marszałka, dyrektora oddziału Funduszu, Państwowego Zakładu Higieny, GUS, szkół wyższych kształcących na kierunkach medycznych, konwentu powiatów oraz organizacji pracodawców (sektora niepubliczny).

Wojewoda w porozumieniu z radą ma ustalać priorytety zdrowotne. - To zapis dość ogólny, ale daje możliwość zabiegania o wpisanie do nich być może i reumatologii. Pamiętanie o tym w tym momencie jest to o tyle istotne, że mapy wskażą priorytety zdrowotne na 5 lat - mówi Jerzy Gryglewicz.

Jak zwraca uwagę, to w oparciu o mapę regionalną potrzeb zdrowotnych dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu będzie sporządzał plan zakupu świadczeń opieki zdrowotnej na następny rok, mając m.in. na uwadze konieczność zapewnienia ich dostępności: - Zatem mapa regionalna stanie się podstawą do kontraktowania świadczeń i od zwartych w niej priorytetów będzie prawdopodobnie zależało finansowanie świadczeń na danym terenie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH