MZ odpowiada na krytykę dot. podawania leków biologicznych w reumatologii MZ odpowiada na krytykę dot. podawania leków biologicznych w reumatologii. Fot. archiwum

Leki biologiczne będą mogły być dostępne w aptece, jeśli producent złoży wniosek o objęcie ich refundacją i określi w nim odpowiednie warunki refundacji (inne niż dotychczas) - twierdzi MZ odnosząc się do medialnych publikacji nt. podawania tych leków w szpitalu.

W mediach pojawiły się informacje na temat utrudnień na jakie napotykają pacjenci reumatologiczni poddawani leczeniu biologicznemu.

Temat wypłynął podczas czwartkowej (27 sierpnia), zorganizowanej w ramach kampanii wyborczej konferencji Stowarzyszenia Nowoczesna, przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia. Biorący w niej udział Paweł Marmurowicz - wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa - mówił o swoich doświadczeniach z programami lekowymi.

Jak tłumaczył, konstrukcja programu leczenia jego schorzenia przewidująca obowiązek osobistego stawienia się w szpitalu w celu otrzymania leku, wiąże się z koniecznością zmarnowania 12 dni urlopu rocznie.

Prezes Stowarzyszenia postulował, by część leków biologicznych mogła być podana nie w szpitalu, ale w ramach opieki ambulatoryjnej, możliwie najbliżej miejsca zamieszkania chorego. Pojawił się też postulat dostępności leków biologicznych w aptece na receptę, a nie w ramach programów lekowych - tylko w szpitalu, do podania.

W odpowiedzi na doniesienia o kłopotliwym dostępie pacjentów do leków biologicznych MZ twierdzi, że "sytuacja chorych na sztywniejące zapalenie stawów została opisana bez uwzględnienia ważnych kwestii - co czyni przekaz nieścisłym".

Jak zauważa MZ, zasady obejmowania leków refundacją określa ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 345). Stanowi ona, że procedurę objęcia refundacją leku rozpoczyna jego producent – przez złożenie odpowiedniego wniosku, w którym wskazuje warunki objęcia refundacją, m.in. kategorię dostępności refundacyjnej (np. „dostępny w aptece na podstawie recepty lekarskiej” lub „dostępny w ramach programu lekowego”).

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że leki biologiczne stosowane w leczeniu chorób reumatycznych są refundowane tylko w ramach programów lekowych.

Dzieje się tak, gdyż - wyjaśnia MZ - przepisy ustawy o refundacji nie pozwalają „przenosić leków” z nadanej im kategorii refundacyjnej do innej (w tym przypadku z „dostępny w ramach programu lekowego” do „dostępny w aptece na podstawie recepty lekarskiej”).

"W związku z tym leki biologiczne będą mogły być dostępne w aptece, jeśli producent złoży wniosek o objęcie ich refundacją i określi w nim odpowiednie warunki refundacji (inne niż dotychczas)" - podano w komunikacie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH