Lista refundacyjna od 1 marca 2012 r. - komunikat PTR dla lekarzy i pacjentów

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne (PTR) wydało komunikat nr 2 dla lekarzy i pacjentów - w sprawie refundacji leczenia w chorobach reumatycznych w 2012 r. Komunikat omawia rozszerzenie zakresu wskazań refundowanych w chorobach reumatycznych i przedstawia stanowisko PTR w tym zakresie. Towarzystwo wystosowało też pismo do prezesa NFZ, w którym prosi o wyjaśnienie wątpliwości związanych z interpretacją wskazań.

Jak przypomniano w komunikacie, od dnia 1 marca 2012 r. obowiązuje zaktualizowana lista leków refundowanych. Dla części leków stosowanych w chorobach reumatycznych Minister Zdrowia rozszerzył wskazania objęte refundacją na niezarejestrowane, czyli nie wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL).


Dla 4 leków stosowanych w reumatycznych chorobach o podłożu autoimmunologicznym czy zapalnym dodano jako wskazanie refundacyjne „choroby autoimmunizacyjne”. Rozszerzone wskazania obejmują preparaty zawierające metotreksat, cyklosporynę A, chlorochinę i sulfasalazynę.

W obwieszczeniu nie sprecyzowano czy powyższe rozszerzenie wskazań na „choroby autoimmunizacyjne” obejmuje tylko dorosłych, czy także dzieci, ale biorąc pod uwagę aktualne dowody naukowe i rekomendacje, wydaje się zrozumiałe iż można je stosować u dzieci zgodnie z dotychczasową praktyką kliniczną.

W opinii PTR, biorąc pod uwagę złożoność patogenezy chorób reumatycznych, użyte w obwieszczeniu określenie „choroby autoimmunizacyjne” nie może być interpretowane ograniczająco, bo byłoby to zniweczeniem wspólnego wysiłku podjętego w celu poprawy sytuacji pacjentów. (...) Jest oczywiste, że zgodnie z publicznymi deklaracjami przedstawicieli ministerstwa zdrowia rozszerzenie zakresu wskazań dla wymienionych leków powinno dotyczyć leczenia zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Dla preparatów mykofenolanu mofetilu umieszczonych w wykazie rozszerzono wskazania objęte refundacją m.in. na nefropatię toczniową i zapalenie naczyń ale tylko u dzieci do 18 roku życia. Nie objęto refundacją wymienionych wskazań klinicznych u osób dorosłych, co nie znajduje uzasadnienia medycznego i pozbawia ich leczenia zgodnego ze powszechnie przyjętymi standardami naukowymi.

Jednocześnie zwracamy uwagę - piszą autorzy podpisani pod komunikatem - że nie wszystkie propozycje rozszerzenia zakresu wskazań do refundacji dla leków stosowanych w chorobach reumatycznych jakie zostały skierowane do MZ przez konsultanta krajowego zostały rozpatrzone i uwzględnione.

Nadal brak jest refundacji dla cyklofosfamidu, dla którego opis wskazań refundowanych powinien obejmować choroby autoimmunologiczne i zapalne.

Minister Zdrowia nie podjął także decyzji o refundacji leczenia leflunomidem pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów pomimo tego, że lek ten posiada stosowną rejestrację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH