Leki bez wskazań rejestracyjnych, ale często stosowane: będzie kolejny problem z receptami?

Czy pacjenci wymagający stosowania leków w uznanych wskazaniach klinicznych, lecz nie rejestracyjnych, mają od 1 stycznia 2012 roku płacić za nie 100 proc? - Do zadania takiego pytania skłania lektura obwieszczenia z dnia 23 grudnia 2011 roku dotyczącego wykazu leków refundowanych - zauważa dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

W części pierwszej załącznika - dotyczącej leków - napisano, że tabela zawiera „leki refundowane dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym”. Istotne znaczenie ma zawartość załączonej tabeli w części „zakres wskazań objętych refundacją”. Tylko w przypadku spełnienia tych warunków leczenie jest refundowane.

Wątpliwości nie budzą wymieniane w tabeli konkretne jednostki chorobowe lub grupy chorób, czyli tzw. stan kliniczny upoważniający do refundacji, ale...

Jak zaznacza dr Stajszczyk, sytuacja się komplikuje w przypadku, kiedy w opisie zakresu wskazań objętych refundacją pojawia się określenie „we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji”. Okazuje się bowiem, że spora część leków stosowanych w konkretnych sytuacjach klinicznych nie posiada odpowiedniego zarejestrowanego wskazania.

"Rodzi się pytanie: Czy teraz lekarz ma to wiedzieć, jeśli chce uniknąć kary za nienależną refundację z powodu wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach, czyli wskazaniami rejestracyjnymi? Problem jest bardzo szeroki i dotyczy zapewne wielu leków stosowanych w różnych specjalnościach medycznych" - pisze dr Marcin Stajszczyk w artykule pt. Lista leków refundowanych: częściowa odpłatność tylko w zarejestrowanych wskazaniach. Czyżby kolejny problem z receptami?, zamieszczonym w Serwisie Reumatologia w portalu rynekzdrowia.pl

Pełny tekst: Serwis Reumatologia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH