Leczenie do celu w RZS - tylko we współpracy z pacjentem

Aktualna strategia postępowania w reumatoidalnym zapaleniu stawów zakłada leczenie do celu, czyli do uzyskania remisji lub niskiej aktywności choroby. Wytyczne T2T (ang. treat to target) zwracają uwagę m.in. na rolę pacjenta w tej strategii i znaczenie właściwej komunikacji z lekarzem.

Znani specjaliści w dziedzinie reumatologii, prof. Josef Smolen z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Tsutomu Takeuchi z Uniwersytetu Keio (Japonia) uważają, że leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów powinno być oparte na decyzji podjętej wspólnie przez pacjenta i lekarza.

To jedna z najważniejszych zasad leczenia T2T przywołana w napisanej przez nich broszurze* przeznaczonej dla chorych reumatoidalnych. Poradnik w niezmiernie prosty sposób, ale ściśle opierając się na EBM, wyjaśnia na czym polega w RZS leczenie ukierunkowane na cel.

Wyścig z czasem
Jak tłumaczą autorzy wspomnianego poradnika dla pacjentów, idea T2T (w tłum. polskim: leczenie ukierunkowane na cel) polega na ustaleniu jasnego celu leczenia, który może być zmierzony i przedstawiony za pomocą liczb.

Leczenie nastawione na cel zaleca się głównie dlatego, że umożliwia regularną ocenę stanu pacjenta i ewentualną, dokonaną dostatecznie wcześnie zmianę strategii leczenia pozwalającą na szybkie zapobieganie dalszemu uszkodzeniu stawów.

Takie postępowanie jest szczególnie istotne, gdyż naukowcy badający RZS są przekonani, że choroba ta zaczyna uszkadzać stawy już w pierwszym i drugim roku od rozpoczęcia się procesu zapalnego. W jednym z badań naukowych stwierdzono, że ponad 50 proc. chorych na RZS ma cechy uszkodzenia stawów widoczne radiologicznie już w dwa lata po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.

- Głównym celem leczenia chorego na RZS jest uzyskanie maksymalnej poprawy stanu zdrowia, czyli remisji lub niskiego wskaźnika aktywności choroby. Aby ją zmierzyć, przed przystąpieniem do leczenia lekarz ustala z pacjentem jakim wskaźnikiem będą się wspólnie posługiwali - mówi autor polskiego opracowania broszury dr Małgorzata Tłustochowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

Chorobę można „zmierzyć”
Główne wskaźniki służące do ustalania aktywności choroby w RZS, to: kliniczny wskaźnik aktywności choroby - CDAI, uproszczony wskaźnik aktywności choroby SDAI oraz wskaźnik aktywności choroby DAS28.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH