Kwalifikacja do programów terapeutycznych po 1 stycznia 2012 r. na dotychczasowych zasadach

28 października 2011 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Istniała obawa, że poprzednie projektowane rozporządzenie może zablokować kwalifikacje nowych pacjentów do leczenia w pierwszej połowie 2012 r. pomimo tego, że pozwala na to ustawa refundacyjna.

Chodziło o rozporządzenie, którego projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych w dniu 7 września 2011 r. (link do projektu - http://www.mz.gov.pl).

W par. 2 projektu rozporządzenia umieszczono zapis, że „osoby, które przed dniem 01 stycznia 2012 r. zostały zakwalifikowane do terapeutycznych programów zdrowotnych (...) kontynuują leczenie po tym dniu, zgodnie z dotychczasowymi przepisami” W par. 1 pkt. 3 napisano jednocześnie, że w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych „uchyla się część I Wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych oraz warunki ich realizacji”. Oba zapisy miały wejść w życie z dniem 01 stycznia 2012 r.

Projekt budził pewien niepokój środowiska lekarskiego i prawniczego. Zastanawiano się czy rozporządzenie pozwala jedynie na kontynuację leczenie już zakwalifikowanym pacjentom czy także na kwalifikacje nowych chorych do programów. Ponadto umożliwienie kontynuacji leczenia już włączonym pacjentom zgodnie z dotychczasowymi przepisami było de facto zgodnie z powyższym projektem bezterminowe.

Było to niespójne z art. 69 ustawy refundacyjnej, który mówi, że „Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu programów zdrowotnych w części dotyczącej terapeutycznych programów zdrowotnych oraz z zakresu leczenia szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w części dotyczącej leków stosowanych w chemioterapii, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, są realizowane po tym dniu na zasadach dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2012 r.

Oczywiście ustawa refundacyjna jako nadrzędny akt prawny pozwala na realizację umów na dotychczasowych zasadach nie różnicując kontynuacji leczenia i kwalifikacji de novo. W dniu 7 października 2011 r. MZ wydało komunikat, że w 2012 r. pacjenci będą mogli być kwalifikowani do programów na zasadach obecnie obowiązujących. Jednocześnie napisano, że „bez znaczenia jest w tym przypadku fakt utraty mocy od początku przyszłego roku rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych w części dotyczącej terapeutycznych programów zdrowotnych.”.

Pozostało pytanie jaki jest cel dodania rzeczonych zapisów do rozporządzenia skoro powyższa kwestia została uregulowana w ustawie i jednocześnie fakt ich umieszczenie nie miał skutkować zablokowaniem kwalifikacji nowych chorych. Problem ten był także poruszony podczas sesji „Leki w Polsce” w trakcie VII Forum RZ w dniu 25 października 2011 r.)

W rozporządzeniu, które ukazało się w dniu 28 października 2011 r. (link do rozporządzenia - http://www.mz.gov.pl) zrezygnowano z powyższych zapisów, co ostatecznie kończy spór interpretacyjny i niepokój związany z ew. przeszkodami prawnymi w kwalifikacji nowych pacjentów po 31 grudnia 2011 r.

Aktem prawnym, który reguluje kwestie realizacji umów na udzielanie świadczeń z zakresu programów terapeutycznych po 1 stycznia 2012 r. jest ustawa refundacyjna. Nie ma zatem wątpliwości, że zarówno kontynuacja już włączonych pacjentów, jak i kwalifikacja nowych będzie w okresie 01 stycznia – 30 czerwiec 2012 r. zgodna z prawem.

W przytoczonym komunikacie MZ z dnia 7 października 2011 r. napisano jednocześnie, że art. 69 ustawy „gwarantuje, że umowy zawarte przez świadczeniodawców do końca grudnia 2011 r. na udzielanie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów terapeutycznych będą realizowane po 1 stycznia 2012 r. w niezmienionej postaci do czasu zawarcia nowych umów na realizację programów lekowych”.

Jest to bardzo ciekawa interpretacja, gdyż zgodnie z ustawą określono granicę czasową realizacji umów na dotychczasowych zasadach tj. 30 czerwca 2011 r. W ustawie nie zapisano, że tą granicą jest czas zawarcia nowych umów na realizację programów lekowych. Można sobie bowiem wyobrazić taką sytuację, że świadczeniodawcy nie zawrą nowych umów przed 30 czerwca 2011 r., co nie oznacza, że będą mogli realizować leczenie wg obowiązujących aktualnie zasadach od 1 lipca 2012 r.

Wydaje się zatem pewne, że jeśli nie nastąpią zmiany w ustawie realizacja umów na dotychczasowych zasadach jest możliwa tylko do 30 czerwca 2012 r. Zgodnie z tym ogłaszane obecnie przez NFZ konkursy ofert na terapeutyczne programy zdrowotne obejmują tylko pierwsze półrocze 2012 r.


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH