Koszty społeczne chorób układu ruchu. Czy właściwie je liczymy?

Koszty społeczne chorób układu mięśniowo-szkieletowego są wyższe niż sądzimy. Powszechnie uważa się, że są to choroby dotyczące głównie osób starych, w wieku poprodukcyjnym. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące liczby zwolnień lekarskich i rent z powodu chorób reumatycznych temu zaprzeczają - uważa dr Ewa Stanisławska-Biernat, z-ca kierownika Kliniki Reumatologii Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Ciężkie choroby zapalne kości, stawów i tkanki łącznej dotyczą do 3 proc. populacji, a około 60 proc. osób powyżej 60 roku życia dotknięta jest w różnym stopniu zmianami zwyrodnieniowymi w układzie ruchu.

Dokładnie precyzując - wg międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 - chodzi tu o ponad 100 jednostek chorobowych raportowanych jako: artropatie, układowe choroby tkanki łącznej, choroby grzbietu, choroby tkanek miękkich, osteopatie i chondropatie. W klasyfikacji ICD-10 są im przypisane 3-cyfrowe kody od M00 do M95 (niektóre w zapisie zawierają dodatkową, czwartą cyfrę - stąd ponad setka ujętych chorób).

G54 i G55 - to nie "reumatyzm", ale...

Należy jednak pamiętać, że poza grupą chorób oznaczonych kodami M są znane jeszcze inne schorzenia, które nie pojawiają się w klasyfikacji jako choroby reumatyczne, choć z nich wynikają.

- Ukryte pod kodami G54 i G55, znajdujące się w klasyfikacjach jako choroby układu nerwowego, czyli zaburzenia korzeni rdzeniowych, są wyrazem dyskopatii wynikającej z choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i ucisku na nerwy rdzeniowe - tłumaczy dr Stanisławska-Biernat, dodając, że te właśnie dolegliwości są bardzo częstą przyczyną zwolnień lekarskich.

Swój związek z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego mają też niektóre choroby wykazywane w statystykach z dziedziny ortopedii.

Złamania kompresyjne kręgów są kwalifikowane do urazów, ale - o czym trzeba pamiętać - wynikają z osteoporozy. Również osteoporoza jest odpowiedzialna za tzw. niskoenergetyczne złamania kości, do których dochodzi w wyniku przewrócenia się, oparcia, pochylenia. I one są raportowane jako uszkodzenia urazowe, podczas gdy do takiego złamania dochodzi najczęściej właśnie na skutek osteoporozy.

Co tak boli?

Problemy z układem kostno-szkieletowym wydają się mieć większy niż można oczekiwać wpływ na liczbę dni absencji w pracy i liczbę orzeczeń rentowych. Jak wynika z danych ZUS za 2012 r., spośród ogółem 206 mln dni absencji chorobowej 15 proc. było wynikiem urazów, 13 proc. - chorób układu ruchu (28 mln dni absencji). Dla porównania - choroby układu krążenia były odpowiedzialne tylko za 6 proc. wszystkich dni absencji chorobowej.  
 
Pod względem liczby wydanych zaświadczeń lekarskich pierwsze miejsce zajmują wg danych ZUS choroby układu oddechowego (najczęściej są to infekcje grypowe lub grypopodobne), ale już na 2. miejscu w tych statystykach figurują choroby układu ruchu (ponad 2 mln zaświadczeń lekarskich).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH