Konsultanci wojewódzcy: pacjenci reumatologiczni zbyt długo oczekują na diagnozę

Tegoroczny kontrakt na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, podobnie jak ubiegłoroczny, nie jest na tyle wystarczający, by pacjenci z podejrzeniem choroby zapalnej tkanki łącznej wymagający pilnej diagnostyki mogli być przyjmowani bez długiego oczekiwania w kolejkach - ocenia w oparciu o obserwacje z własnego ośrodka dr Małgorzata Sochocka-Bykowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii na Pomorzu.

Zdaniem pomorskiego konsultanta wycena porad specjalistycznych pozostaje zbyt niska.

- Dlatego poradnie posiadające kontrakt nie zawsze wykonują badania w takim zakresie, jaki wymagany byłby dla postawienia pełnej diagnozy. Pacjenci w celu przeprowadzenia szerszych badań rejestrują się do poradni przy ośrodkach reumatologicznych lub przyklinicznych oddziałach reumatologicznych, gdzie też tkwią w kolejkach nim zobaczy ich lekarz - mówi konsultant.

Jednym z pomysłów zgłaszanych przez środowisko specjalistów w dziedzinie reumatologii, który miałby zmniejszyć kolejki pacjentów jest utworzenie specjalnej kategorii porad wzorowanych na kompleksowej ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Taką opieką mieliby być objęci pacjenci z chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

- Postulowaliśmy lepsze wycenianie tych porad, ale przy precyzyjnym określeniu ich zakresu i częstotliwości wizyt pacjenta u lekarza - zaznacza dr Małgorzata Sochocka-Bykowska.

Jak zapowiada konsultant, w najbliższym czasie zamierza wystąpić do pomorskiego oddziału NFZ o informacje dotyczące m.in. liczby i zakresu porad udzielanych w poradniach reumatologicznych, zlecanych badań oraz ciągłości wizyt pacjentów prowadzonych przez poradnie.

Jak potwierdziła nam prof. Maria Majdan, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, także w woj. lubelskim zasadniczym problemem w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej pozostają zbyt małe kwoty kontraktów i kolejki pacjentów.

- Nasz kontrakt wzrósł o około 15 proc. w stosunku do minionego roku, ale wynika to stąd, że w minionym roku był on bardzo niski. Nadal pozostaje mniejszy niż oczekujemy, mając na uwadze kolejki pacjentów.

Poniżej wypowiedzi prof. Marii Majdan i dr Małgorzaty Sochockiej-Bykowskiej na temat dostępności pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w reumatologii, zarejestrowane podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (październik 2012 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH