Komunikat PTR o postępowaniu z pacjentami leczonymi biologicznie po zmianach w aplikacji SMPT

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne wydało pilny komunikat dotyczący postępowania z pacjentami z rzs znajdującymi się w trakcie leczenia biologicznego po wcześniejszym osiągnięciu remisji.

Komunikat Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego ukazał się dnia 01 grudnia 2014 r. Dotyczy postępowania lekarzy w związku ze zmianami w systemie monitorowania programów lekowych dotyczących kryteriów zakończenia leczenia biologicznego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

 W nawiązaniu do komunikatu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego z dnia 25 listopada 2014 r. w sprawie zmian w systemie monitorowania programów lekowych (SMPT) dotyczących kryteriów zakończenia leczenia biologicznego u pacjentów z reumatoidalnym zapalenie stawów (RZS), Polskie Towarzystwo Reumatologiczne przekazuje do wiadomości informacje w jaki sposób należy postępować z pacjentami, którzy obecnie są w trakcie kolejnego 6-miesięcznego okresu terapii biologicznej po wcześniejszym osiągnięciu niskiej aktywności choroby a następnie remisji.

Poniższe informacje zostały udzielone Polskiemu Towarzystwu Reumatologicznemu przez administratora systemu SMPT.

Aktualnie aplikacja SMPT uniemożliwia wprowadzenie u powyższych pacjentów kolejnej obowiązkowej ankiety kontrolnej, której data podana jest w systemie. W każdym takim przypadku lekarz powinien wysłać zgłoszenie problemu do Departamentu Gospodarki Lekami (DGL) Centrali NFZ, który udziela wsparcia merytorycznego dotyczącego SMPT, na adres mailowy smpt@nfz.gov.pl.

W zgłoszeniu należy poprosić o umożliwienie wprowadzenia ankiety monitorującej zgodnie ze wskazaniami systemu na zasadach, które obowiązywały przed wprowadzeniem zmian. Po otrzymaniu odpowiedniego zlecenia z DGL NFZ administrator systemu umożliwi indywidualnie w każdym przypadku wprowadzenie wymaganej ankiety z aktualną aktywnością choroby zgodnie ze wskaźnikiem DAS 28.

Ze względu na brak odpowiednich wytycznych Centrali NFZ jak postępować z pacjentami, u których termin obowiązkowej ankiety monitorującej przypada nie na najbliższej wizycie w Szpitalu tylko w późniejszym okresie, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne zaleca składanie indywidualnych zapytań w tej sprawie do DGL Centrali NFZ w każdym wątpliwym przypadku.

Z prawnego punktu widzenia każdy pacjent, który nabył prawo do leczenia na podstawie obowiązujących wcześniej zasad funkcjonowania aplikacji powinien mieć zgodnie z nimi prawo takie leczenie ukończyć, pomimo wprowadzonych w trakcie terapii zmian. Niedopuszczalne jest, żeby prawo działało wstecz. Niestety w Polsce NFZ może zakwestionować obecnie takie postępowanie jako niezgodne z aktualnie obowiązującymi zasadami funkcjonowania SMPT.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH