Komunikat PTR o kwalifikacji do leczenia poza opisem pogramów lekowych

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne wydało oficjalny komunikat dla lekarzy i pacjentów dotyczący możliwej kwalifikacji do leczenia w ramach programów lekowych w chorobach reumatycznych poza opisem programów.

W dniu 1 sierpnia odbyło się 42 posiedzenie Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia w Chorobach Reumatycznych, na którym dyskutowany był problem kwalifikacji pacjentów do leczenia w programach lekowych w przypadkach wykraczających poza opis przedmiotowych programów. (Protokół z posiedzenia Zespołu - pod tekstem, plik w formacie pdf, do pobrania).

Wspólne stanowisko Zespołu Koordynacyjnego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia mówi, że zarówno opis programu lekowego dot. leczenia RZS i MIZS (zał. B33 do obwieszczenia MZ), jak i zarządzenie Prezesa NFZ określające zasady kwalifikacji do programów (załącznik nr 6 do Zarządzenia Nr 27/2012/DGL) upoważniają Zespół Koordynujący do kwalifikacji pacjentów do leczenia, także w przypadkach wykraczających poza wymienione w programie kryteria.

Taka kwalifikacja powinna odbywać się w oparciu o dobrze udokumentowaną wiedzę medyczną.

W takich uzasadnionych przypadkach kwalifikacja pacjenta do programu przez Zespół Koordynacyjny jest jednoznaczna z finansowaniem takiego leczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W protokole z posiedzenia Zespół Koordynacyjny przyjął stanowisko, że takie przypadki wykraczające poza opis programów, a zgodne z aktualną wiedzą medyczną, dotyczą przede wszystkim dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (MIZS) kwalifikowanych do leczenia adalimumabem od 4 r.ż. i etanerceptem od 2 r.ż.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla chorujących dzieci i ich rodziców - podkreślają podpisani pod komunikatem prof. Piotr Wiland - prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i dr Marcin Stajszczyk - przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych PTR.

Jak zaznaczają, ponieważ NFZ nie wyraził zgody na wprowadzenie odpowiednich zmian do aplikacji umożliwiających lekarzom prowadzącym wnioskowanie w takich przypadkach poprzez system smpt, każdy wniosek powinien zostać przesłany do Zespołu Koordynacyjnego, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji, w każdym przypadku indywidualnie, NFZ umożliwi wpisanie danych do aplikacji i dalsze monitorowanie leczenia w systemie smpt.

Treść komunikatu na stronie PTR: pod tekstem, plik w formacie pdf, do pobrania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH