Komunikat PTR dot. refundacji leczenia w reumatologii od 1 marca 2013 r.

Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego podało komunikat dla lekarzy i pacjentów dot. refundowanych wskazań dla leków stosowanych w schorzeniach reumatycznych obowiązujących od 1 marca 2013 r.

Multimedia

Komunikat PTR

0,12 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2013 r. dla pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi zaszły następujące zmiany:

1/ rozszerzono wskazania refundacyjne dla preparatów metotreksatu podskórnego (METEX) na „choroby autoimmunizacyjne” – w związku z tym METEX może być, podobnie jak preparaty metotreksatu doustnego, ordynowany pacjentom ze wszystkimi chorobami autoimmunizacyjnymi także tymi nie wymienionymi w ChPL, w tym m.in. w skąpostawowej postaci MIZS, w zapaleniach naczyń, w zapaleniu skórno- i wielomięśniowym, w toczniu rumieniowatym oraz w innych układowych chorobach tkanki łącznej, o co apelowaliśmy w 2012 roku.

2/ rozszerzono wskazania refundacyjne dla preparatów metotreksatu doustnego (METOTHREXAT-EBEWE i TREXAN) oraz preparatu cyklofosfamidu (ENDOXAN) oraz preparatów azatiopryny (AZATHIOPRINE-VIS i IMMURAN) na „sarkoidoza; śródmiąższowe zapalenia płuc – w przypadkach innych niż wymienione w CHPL; ziarniniakowe choroby płuc - w przypadkach innych niż wymienione w CHPL”.

3/ rozszerzono wskazania refundacyjne dla preparatów mycofenolanu mofetilu (CELL CEPT, LIMFOCEPT, MOFIMUTRAL, MYCOFENOR, MYFENAX, MYCOFENOLATE MOFETIL Apotex, Sandoz, Stada, NOLFEMIC) na „choroby autoimmunizacyjne u osób z niedoborami odporności”.

4/ rozszerzono wskazania refundacyjne dla preparatów cyklosporyny A (SANDIMMUN NEORAL, EQUORAL) oraz preparatu cyklofosfamidu (ENDOXAN) na „zespół aktywacji makrofagów (MAS)”.

5/ rozszerzono wskazania refundacyjne dla preparatów leków z grupy heparyn drobnocząsteczkowych (enoksaparyna, nadroparyna) oraz leku z grupy inhibitorów czynnika Xa (dalteparyna) na „zespół antyfosfolipidowy ze współistniejącymi czynnikami ryzyka wystąpienia zakrzepicy”.

Jednocześnie przypominamy, że leflunomid nadal nie jest refundowany w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów pomimo tego, że jest to zarejestrowane wskazanie dla tego leku.

Nie objęto także refundacją hydroksychlorochiny (Plaquenil). W opinii Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego hydroksychlorochina powinna być objęta refundacją na takich samych zasadach jak chlorochina tzw. we wskazaniu „choroby autoimmunizacyjne”.

Pełna treść komunikatu oraz zakres wskazań objętych refundacją i odpłatność dla leków stosowanych w chorobach reumatycznych obowiązujące na dzien 1 marca 2013 r: plik w formacie pdf do pobrania obok tekstu.


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH