Katowice, Lublin: wsparcie psychologiczne dla chorych reumatycznie O projekcie Stowarzyszenie poinformowało media w środę (12 października). Co roku, zawsze 12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Fot. Shutterstock

Zapalne choroby reumatyczne dotykają ludzi młodych, a więc osób, które  zaczynają realizować swoje plany osobiste i zawodowe. Czy ktoś im w tym pomaga? Nie. Stowarzyszenie młodych chorych reumatycznie „3majmy się razem” chce to zmieniać.

 
W Polsce bezpłatne wsparcie psychologiczne dla młodych chorych reumatycznie jest praktycznie niedostępne. Co więcej brak poradnictwa zawodowego dla młodzieży i młodych dorosłych skutkuje często ich wykluczeniem i znacząco zwiększa koszty społeczne chorób reumatycznych, które ponosi całe społeczeństwo.

Stowarzyszenie młodych chorych reumatycznie „3majmy się razem” chce to zmieniać i dlatego realizuje drugą edycję Projektu Krok Naprzód Bis - Aktywizacja Zawodowa Młodych Chorych Reumatycznie.

O projekcie Stowarzyszenie poinformowało media w środę (12 października). Co roku, zawsze 12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. - W tym wyjątkowym dniu chcemy mówić, nie tylko o tym, że nas boli, ale że trzeba nas szeroko wspierać - zaznacza Monika Zientek ze Stowarzyszenia "3majmy się razem".

Jak zwraca uwagę Stowarzyszenie, diagnoza choroby reumatycznej oraz życie z nią stanowią obciążenie emocjonalne nie tylko dla osoby chorej, ale także dla jej całego otoczenia - rodziców, współmałżonka, dzieci.

Jeśli chory przewlekle na chorobę reumatyczną nie otrzymuje wsparcia psychologicznego w ramach leczenia, to często zostaje sam ze swoimi myślami depresyjnymi, lękami, poczuciem niskiej wartości. Choroba wiąże się też często z koniecznością ograniczenia aktywności zawodowej co skazuje chorych i ich rodziny na trudności finansowe.

Projekt Krok Naprzód Bis stawia sobie za cel wsparcie psychologiczne oraz aktywizację zawodową młodych chorych reumatycznie.

Cele projektu to:
• Psychologiczne wsparcie chorych i stworzenie im warunków do pełniejszego uczestniczenia w życiu społecznym poprzez aktywizację zawodową.
• Zapoznanie uczestników z pracą nad myślami, emocjami oraz zachowaniem, co stanowi podstawę rozwoju zawodowego i aktywizacji na rynku pracy.
• Stworzenie przestrzeni do refleksji nad swoim życiem osobistym i pracą zawodową w celu analizy swoich zasobów.

Projekt finansowany jest ze środków własnych Stowarzyszenia oraz z grantu uzyskanego
w konkursie Zwyczajnie Aktywni, który powstał w trosce o poprawę codziennego życia pacjentów chorych na Autoimmunologiczne Choroby Zapalne. Głównym celem konkursu Zwyczajnie Aktywni jest wsparcie organizacji, które działają na rzecz osób chorych w celu zwiększenia ich szans na utrzymanie dotychczasowej aktywności zawodowej i jej ewentualny rozwój.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH