Kampania wśród chorych z RZS: stosowanie się do zaleceń lekarskich też leczy

Kampanię edukacyjną, która ma poprawić skuteczność leczenia i jakość życia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zainaugurowano we wtorek (14 kwietnia) w Ustroniu (Śląskie).

Ogólnopolska kampania pod hasłem "RZS. Porozmawiajmy" jest adresowana do chorych i do lekarzy.

Jak poinformowano podczas konferencji w Śląskim Centrum Reumatologii w Ustroniu, niekiedy chorzy nie przyjmują regularnie przepisanych leków bądź bez konsultacji z lekarzem prowadzącym zmniejszają ich dobowe dawki.

Dane z badań obserwacyjnych prowadzonych przez instytuty medyczne wskazują, iż po pięciu latach terapii ok. połowy chorych przerywa stosowanie leków modyfikujących przebieg choroby, najczęściej z powodu działań niepożądanych lub braku oczekiwanej skuteczności. Są jednak i tacy pacjenci, którzy przerywają przyjmowanie preparatu mimo uzyskania maksymalnych efektów terapeutycznych lub zbliżenia się do tego celu.

RZS wymaga leczenia przez całe życie. Skuteczna terapia polega na wczesnym zastosowaniu tzw. leków modyfikujących przebieg choroby. Jej celem jest osiągnięcie i utrzymanie remisji, czyli braku aktywności choroby, zapobieganie zmianom w budowie stawów, niepełnosprawności i możliwym powikłaniom.

Jednak u części pacjentów nie udaje się uzyskać pożądanego efektu terapeutycznego lub występują działania niepożądane. W takich przypadkach zalecana jest terapia skojarzona, wykorzystująca różne kombinacje leków, o doborze których decyduje lekarz.

- Schemat leczenia RZS bywa skomplikowany i zależy od wielu czynników. Lekarz, biorąc pod uwagę wyniki badań oraz samopoczucie chorego, jego reakcje na leki, wpływ choroby na życie zawodowe czy plany osobiste, modyfikuje terapię tak, by była jak najlepsza dla danego pacjenta. W otwartej relacji pacjent - lekarz skuteczne leczenie jest łatwiejsze do osiągnięcia - podkreślił dr Bogdan Batko, ordynator oddziału reumatologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie.

Przyczyn niestosowania się do zaleceń lekarza specjaliści upatrują w barierach w relacji pacjent - lekarz. Niejednokrotnie lekarz prowadzący używa zbyt fachowego języka albo przekazuje zdawkowe informacje, mając na uwadze ograniczony czas na jedną wizytę. Natomiast pacjent korzysta z dodatkowych źródeł informacji wprowadzających go w błąd lub próbuje leczyć się samodzielnie. Obawia się długotrwałego leczenia, skutków ubocznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH