Kampania wspierająca osoby z łuszczycowym zapaleniem stawów

W Polsce na choroby reumatyczne cierpi około 10 milionów osób, z czego ponad 44 tysiące to chorzy na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Z myślą o nich ruszyła ogólnopolska kampania "ŁZS. Podwójny cios".

Celem kampanii jest wsparcie pacjentów w walce ŁZS oraz budowanie świadomości społecznej na temat łuszczycowego zapalenia stawów. W serwisie www.poruszycswiat.pl powstała zakładka dedykowana kampanii.

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, która zaczyna się najczęściej pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. ŁZS atakuje zarówno od zewnątrz, czego objawem jest łuszczyca skóry oraz od wewnątrz, powodując zapalenie stawów.

Choroba może mieć bardzo różnorodny przebieg, od postaci łagodnych (występujących najczęściej) do ciężkich, prowadzących do zniszczenia stawów, czego skutkiem jest niesprawność.

- Kampania „ŁZS. Podwójny cios” zwraca uwagę na fakt, że choroba zadaje cios na dwa sposoby, przez co chory cierpi podwójnie ze względu na objawy oraz odczuwane dolegliwości. Dlatego ważną kwestią jest zjednoczenie środowiska pacjentów we wzajemnym wspieraniu się i znajdowaniu w sobie podwójnej siły do walki z chorobą - informują organizatorzy w komunikacie prasowym.

W propagowanie przekazów kampanii włączyły się organizacje pacjenckie: Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” oraz Fundacja „Tak, mam łuszczycę”.

- Łuszczycowe zapalenie stawów, jak każda choroba reumatyczna, wpływa na wiele aspektów życia. Chory napotyka na różne ograniczenia w aktywności zawodowej, towarzyskiej lub rodzinnej. Do tego odczuwany ból i ograniczenia ruchowe, a także konieczność przyjmowania na stałe leków, to wszystko może negatywnie wpłynąć także na kondycję psychiczną - wylicza Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

- Integracja chorych i wzajemne wspieranie się w walce z podwójnym ciosem ŁZS, jest istotnym elementem terapii i pozwala przyjmować ciosy choroby z większą odpornością psychiczną. Udowodniono, że pozytywne emocje zmniejszają nawet odczuwanie bólu - dodaje Zientek.

- Chorzy na ŁZS potrzebują dużego wsparcia, m.in. w postaci wiedzy, zrozumienia i akceptacji. Oczywiście, oprócz tych elementów potrzebne są także rozwiązania systemowe, umożliwiające szybką diagnozę, dostęp do skutecznego leczenia i stałą opiekę zespołu specjalistów - powiedziała Monika Koza z Fundacji „Tak, mam łuszczycę”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH