Jak rozmawiać z lekarzem? Powstał przewodnik dla pacjenta reumatoidalnego

Powstał opracowany przez ekspertów przewodnik dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ma poprawić komunikację chorych z lekarzem. Poradnik w przystępny sposób podaje 8 kroków, które ma do zrealizowania pacjent - przy współpracy z lekarzem - żeby lepiej kontrolować przebieg choroby.

„Jak rozmawiać z lekarzem - przewodnik dla pacjenta" ma za zadanie pomóc pacjentowi w jak najlepszym wykorzystaniu czasu wizyt u lekarza i przygotować go do współpracy z nim w celu opracowania długoterminowego planu leczenia. „Posiadanie takiego planu ma zasadnicze znaczenie w kontrolowaniu przebiegu choroby” - tłumaczą autorzy poradnika.

„By jak najlepiej wykorzystać czas spędzony u lekarza, przed każdą wizytą przygotuj się do rozmowy z nim. Pomiędzy spotkaniami prowadź notatki na temat wpływu choroby na Twój stan fizyczny i psychiczny. Dzięki temu lepiej zapamiętasz kwestie, które warto poruszyć podczas wizyty” - sugeruje przewodnik, podpowiadając pierwszy krok na drodze, ku lepszemu wzajemnemu zrozumieniu pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Doradza chorym na RZS, że dobrym pomysłem jest wyznaczenie sobie przynajmniej jednego celu krótkoterminowego oraz jednego długoterminowego. „Chcę podjąć jakieś hobby lub wrócić do moich dawnych pasji; chcę bawić się z moimi dziećmi lub wnukami; chcę być bardziej niezależny/niezależna w codziennym życiu” - takie m.in. przykłady celów osobistych, które pacjent może wziąć pod uwagę podczas rozmowy z lekarzem zawiera lista zamieszczona w przewodniku.

Poradnik podpowiada pacjentowi na jakie symptomy choroby musi zwracać uwagę, by ocenić jak radzi sobie w codziennym życiu z objawami RZS. Ocenę ułatwia (podobnie jak w przypadku opisów innych kroków pozwalających lepiej kontrolować chorobę) lista z opisem.

Jak zaznacza przewodnik, opuszczając gabinet pacjent powinien mieć pewność, że zostały omówione m.in. takie kwestie:
• znam i rozumiem obecny poziom aktywności mojej choroby
• rozumiem w jaki sposób mam pracować z innymi specjalistami
• omówiłem przynajmniej jeden z moich celów osobistych i mam notatki na temat tego, jak się zabrać do jego realizacji
• zasygnalizowałem/am lekarzowi moje wątpliwości i pytania odnośnie leczenia i jestem zadowolony/a z jego odpowiedzi
• ma nową receptę i/lub wystarczającą ilość leków do kolejnej wizyty; rozumiem polecenia odnośnie stosowania i monitorowania przyjmowania leków
• mam ustalony termin kolejnej wizyty.

Zdaniem specjalistów reumatologów, którzy zapoznali się z przewodnikiem, może on okazać się istotną pomocą dla poprawy komunikacji pacjenta z lekarzem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH