Instytut Reumatologii: pacjenci reumatologiczni nie stracą na rozszerzeniu działalności

Poszerzenie działalności Instytutu Reumatologii o geriatrię budzi spore kontrowersje. Dyrekcja placówki po raz kolejny uspokaja jednak, że pacjenci w żaden sposób nie stracą na tym rozszerzeniu działalności.

- Poszerzenie działalności instytutu o geriatrię w żaden sposób nie zakłóci pracy ani oddziałów, ani poliklinik. Chcę z całą mocą podkreślić, że nie planujemy likwidacji ani jednego łóżka - przekonywał podczas spotkania z przedstawicielami organizacji zrzeszających pacjentów dr Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Spotkanie odbywające się z inicjatywy kierownictwa placówki i było reakcją na głosy pacjentów Instytutu zaniepokojonych planem jego przekształcenia w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Chorzy obawiają się, że w praktyce oznacza to jego likwidację (lub w najlepszym wypadku pogorszenie sytuacji pacjentów reumatologicznych).

Dyr. Piotr Bednarski przekonywał, że jest dokładnie odwrotnie - dla Instytutu poszerzenie działalności to szansa na rozwój.

- Po raz pierwszy od lat dostaliśmy z budżetu państwa dodatkowe środki na remont. Nie mówimy tutaj o kilkuset tysiącach złotych, ale o ok. 22 milionach. Pieniądze te przeznaczymy m.in. na remont budynku po dawnej pralni szpitalnej. Zostaną do niej przeniesione polikliniki oraz Ośrodek Terapii Biologicznej. Dzięki temu warunki dla pacjentów i lekarzy ulegną zdecydowanej poprawie. Po remoncie poradnie reumatologiczne będą miały bardzo nowoczesne zaplecze socjalne - na poziomie XXI wieku - zapewniał.

Oprócz wydatków na prace adaptacyjne w dawnej pralni, fundusze obiecane przez rząd mają wystarczyć również na przygotowanie pomieszczeń na potrzeby części geriatrycznej nowo utworzonej placówki.

W planach są także remonty oddziałów reumatologicznych. Władze szpitala nie chciały jednak mówić o dokładnym zakresie planowych prac. - W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania się do ogłoszenia przetargu na ich wykonanie - poinformował Marek Drobik, zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno-finansowych.

W spotkaniu z dyrekcją Instytutu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej. Podkreślali oni, że już w tej chwili dostęp pacjentów do reumatologów pracujących w Instytucie jest bardzo utrudniony. Chodzi tutaj i o długość kolejek, jak i o fakt, że w Instytucie brakuje lekarzy.

- W 2013 r. w Instytucie pracowało 115 lekarzy. Stan na marzec tego roku to 116 - odpowiadał dyrektor Bednarski. Tłumaczył, że szpital m.in. w ubiegłym roku udzielał świadczeń ponad kontrakt (w poliklinikach średnio na poziomie 149 proc., na oddziałach szpitalnych - 115 proc.). W tym roku placówka ma większy kontrakt.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH