Hydroksychlorochina - ograniczone wskazania do refundacji?

Lekarze i pacjenci w Polsce od wielu lat czekają na dostępność hydroksychlorochiny, leku z grupy anty-malarycznych, który od dawna stosowany jest z powodzeniem na całym świecie w leczeniu różnych schorzeń reumatycznych. W Polsce dostępna jest obecnie jedynie chlorochina, inny lek z tej grupy, jednak większość badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa terapii tymi lekami dotyczy szerzej stosowanej na świecie hydroksychlorochiny.

Do tej pory pacjenci w Polsce musieli sprowadzać lek z zagranicy, jeśli chcieli się nim leczyć. Oczywiście we wszystkich tych przypadkach lek kupowany jest ze stu procentową odpłatnością. Obecnie pojawia się szansa na refundację hydroksychlorochiny w Polsce.

W komunikacie z 4. posiedzenia Rady Przejrzystości, które odbyło się 4 lutego 2013 r. czytamy, że Rada uważa za zasadne wydawanie zgód na refundację produktu leczniczego Plaquenil (siarczan hydroksychlorochiny) we wskazaniu: toczeń rumieniowaty układowy. W uzasadnieniu Rada przyznaje, że „dostępne dane z badań klinicznych wykazują, że Plaquenil stanowi aktualnie rekomendowaną opcję leczenia tocznia rumieniowatego układowego, zalecaną przez kompetentne, międzynarodowe organizacje i towarzystwa medyczne". To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z toczniem w Polsce.

Jednak w tym samym komunikacie czytamy, że Rada uważa za niezasadne refundowanie hydroksychlorochiny we wskazaniach: twardzina układowa, zespół Sjögrena oraz reumatoidalne zapalenie stawów. W uzasadnieniu do tych decyzji czytamy, że „nie istnieją przekonujące dowody naukowe na skuteczność kliniczną Plaquenilu w leczeniu twardzony układowej, zespołu Sjögrena i reumatoidalnego zapalenia stawów".

Zaskakująca decyzja
Ta wiadomość nie jest dobra. Co więcej jest nie zrozumiała. Nawet zaskakująca w przypadku jednego ze wskazań w świetle aktualnej wiedzy medycznej i rekomendacji „kompetentnych, międzynarodowych organizacji i towarzystw medycznych", na które Rada powołuje się wcześniej, wydając pozytywną opinię ws refundacji leku w toczniu rumieniowatym układowym.

Na przełomie 2011/2012 r., kiedy Polskie Towarzystwo Reumatologiczne jako pierwsza organizacja lekarska w Polsce zwróciła uwagę na brak refundacji części leków poza wskazaniami rejestracyjnymi, Ministerstwo Zdrowia znowelizowało ustawę refundacyjną umożliwiając rozszerzenie wskazań refundacyjnych poza te wymienione w ChPL produktu. W konsekwencji możliwe było szybkie rozszerzenie refundowanych wskazań dla części leków stosowanych w terapii zapalnych chorób reumatycznych, także u dzieci, już od 1 marca 2012 r. Jednym z leków, dla których takie wskazania rozszerzono była chlorochina. Zakres wskazań pozarejestracyjnych objętych refundacją określono jako „choroby autoimmunizacyjne" czyli bardzo szeroko, co było oczekiwane biorąc pod uwagę złożoność obrazu klinicznego chorób reumatycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH