Gigantyczny wirus może uszkadzać stawy

Pięć razy większy od zwykłych wirusów mimiwirus może mieć związek z chorobami stawów - informuje New Scientist.

Mimiwirus został odkryty w 1992 roku w przemysłowej wieży chłodniczej w Bradford, a zidentyfikowany w 2003 r. przez badaczy z Universite de la Mediterranee w Marsylii. To największy znany dwuniciowy wirus DNA.  Do niedawna mimiwirusy uważano po prostu za osobliwość bez znaczenia klinicznego. Wiadomo było, że zakażają i zabijają ameby.

Przeglądając dostępne biblioteki genów, Thierry Hennet z Uniwersytetu w Zurychu zauważył, że mimiwirusy wytwarzają białka bardzo podobne do ludzkiego kolagenu - głównego białka tkanki łącznej. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów układ odpornościowy niszczy kolagen.

Zespół Henneta przeprowadził badania na myszach. Pierwszej wstrzyknięto mieszaninę 60 białek mimiwirusa, drugiej - tylko podobne do kolagenu wirusowe białko L71, zaś trzeciej - krowi kolagen, o którym wiadomo, że powoduje zapalenie stawów.

Zgodnie z przewidywaniami, w grupie która dostała krowi kolagen rozwinęły się najpoważniejsze przypadki zapalenia stawów. Jednak u wszystkich myszy, którym wstrzyknięto białka mimiwirusa zapalenie stawów było częstsze niż w grupie kontrolnej.

Następnie Hennet zbadał próbki krwi pobranej od 100 osób z zapaleniem stawów i 100 osób które nie cierpiały na tę chorobę. Znalazł przeciwciała przeciwko białku L71 u 22 osób z zapaleniem stawów, natomiast w zdrowej grupie występowały tylko u sześciu osób, co może wskazywać na związek tego białka z zapaleniem stawów u ludzi.

Wyniki badań krwi sugerują, że ludzie wchodzą w kontakt z mimiwirusem, jednak samo zakażenie nie jest przyczyną zapalenia stawów. Mniej więcej w co trzeciej próbce - zarówno w przypadku osób z zapaleniem stawów jak i zdrowych - występowały przeciwciała przeciwko L425, głównemu białku otoczki mimiwirusa. Wskazuje to, że zetknął się z nim taki sam odsetek osób z obu grup.

Więcej:  naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH