Fundacja 1 Czerwca dziękuje ministerstwu i reumatologom Od 1 marca 2017 to lekarz prowadzący, stan zdrowia pacjenta i kryteria programu oparte na międzynarodowych wytycznych towarzystw naukowych determinują sposób w jaki prowadzona jest terapia. Fot. archiwum

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przybliżyliśmy się w stronę leczenia na europejskim poziomie - napisał Piotr Piotrowski z Fundacji 1 Czerwca. Fundacja jest znana z walki o zapewnienie młodym pacjentom cierpiącym na poważne choroby reumatyczne dostępu do nowoczesnych leków.

Jak podaje na stronie Fundacji 1 Czerwca Piotr Piotrowski, 24 kwietnia w Ministerstwie Zdrowia na zaproszenie wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza, eksperci Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii przedstawili pacjentom szczegóły funkcjonowania zmodyfikowanych programów lekowych.

Wprowadzone od 1 marca 2017 r. zmiany w programach lekowych w reumatologii spowodowały, że obowiązujące obecnie programy lekowe, ukierunkowane zostały na pacjenta i na współpracę pomiędzy nim i lekarzem - przyznaje Piotrowski, który jest znany z nieustępliwego zaangażowania na rzecz poprawy dostępności do nowoczesnego leczenia dzieci i młodzieży dotkniętych agresywną postacią chorób reumatycznych.

Jak pisze na stronie Fundacji najbardziej korzystna zmiana w zakresie programów lekowych nastąpiła w zakresie leczenia młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS).  Jego zdaniem to dzieci chore reumatologicznie były w poprzednich zapisach programów najbardziej poszkodowane i wręcz dyskryminowane.

To dzieci z MIZS, (pomimo, że choroba dotyczy wieku rozwojowego) zgodę do ponownego podawania leku po wstrzymaniu terapii musiały otrzymać od Zespołu Koordynacyjnego. Musiały czekać na zmieszczenie się w kryteriach powrotu co następowało często po wielu miesiącach postępującej choroby, kiedy stan dziecka stawał się dramatyczny. Teraz to już przeszłość - zauważa Piotr Piotrowski

Od 1 marca 2017 to lekarz prowadzący, stan zdrowia pacjenta i kryteria programu oparte na międzynarodowych wytycznych towarzystw naukowych determinują sposób w jaki prowadzona jest terapia.

Zmodyfikowane programy to w ręce lekarzy prowadzących składają odpowiedzialność za prowadzenie terapii. Uzależniają one skuteczne leczenie ściśle od współpracy pomiędzy pacjentem, a lekarzem.

Po 18 m-cu w przypadku reumatycznego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK ) i łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS), a w przypadku MIZS po 24 m-cu lekarz wraz z pacjentem muszą podjąć próbę zawieszenia podawania leku, po to by ocenić jak bardzo efektywna jest terapia i czy pacjent może utrzymać poprawę bez leku, ale powrót do podawania leku w przypadku nawrotu choroby jest praktycznie możliwy z dnia na dzień.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH