Eksperci o leczeniu biologicznym: istotne jest odejście od terapii inicjującej

Najważniejszą konsekwencją ustawy refundacyjnej w reumatologii jest odejście od terapii inicjującej - mówili eksperci pierwszego dnia 31. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych, która odbywa się w Warszawie 17-18 maja br.

Multimedia

Leczenie biologiczne. Ocena stanu obecnego i planowanych zmian

0,34 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT

Finansowanie świadczeń szpitalnych oraz programów terapeutycznych

0,28 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT

Jak wynika z obwieszczenia ministra zdrowia z 17 kwietnia ws. wykazu leków refundowanych wraz z programami lekowymi i wykazem leków dostępnych w ramach programów, Ministerstwo Zdrowia już nie będzie wskazywało leku, od którego podawania należy rozpocząć terapię w leczeniu biologicznym w reumatologii. Od 1 lipca to lekarz wspólnie z pacjentem będą decydowali o wyborze leku.

Dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego zwracał uwagę m.in. na zwiększone szanse na leczenie związane z możliwością stosowania wszystkich leków, swobodny wybór leku wyłącznie w oparciu o kryteria medyczne czy brak utrudnień w zakupie leków dla świadczeniodawcy, związanych wcześniej z koniecznością stosowania co pół roku procedury zamówień publicznych.

Wskazywał jednak też na główne bariery utrudniające dostęp do leczenia biologicznego:
- skomplikowany system kwalifikacji pacjentów
- brak wiedzy lekarzy POZ o nowych możliwościach leczenia
- niedostateczna wiedza lekarzy poradni reumatologicznych dotycząca kryteriów włączania pacjenta do terapii lekami biologicznymi
- brak świadomości pacjentów
- duże odległości do najbliższego ośrodka prowadzącego terapię biologiczną
- częste zmiany przepisów
- konsekwencje finansowe związane z nieprawidłowościami stwierdzanymi podczas kontroli NFZ zniechęcają świadczeniodawców do realizowania programów terapeutycznych.

W ocenie dr Jerzego Gryglewicza największy problem stanowi jednak jak dotąd brak stabilności rozwiązań dotyczących ordynacji leków, co utrudnia pracę lekarzom poradni reumatologicznych. (Więcej danych na temat systemowych uwarunkowań realizacji programów terapeutyczych w reumatologii zawiera prezentacja pod tekstem: "Leczenie biologiczne. Ocena stanu obecnego i planowanych zmian" plik w formacie pdf, do pobrania).

Natomiast, jeśli chodzi o świadczenia szpitalne z zakresu reumatologii, mamy do czynienia z niewielkim wzrostem nakładów i stabilizacją liczby świadczeniodawców. W 2010 roku zawarto umowy z oddziałami NFZ na kwotę 199 mln zł, a na 2012 rok jest to 210 mln zł.

Liczba świadczeniodawców się nie zmieniła i wynosi 87, ale można dostrzec zmiany i różnice porównując poszczególne województwa. Od umów na 25,8 mln zł i 9 świadczeniodawców - w województwie śląskim, po umowy na 2,2 mln zł i dwa ośrodki - w województwie lubuskim. (Szczegółowe dane zawiera prezentacja pod tekstem: "Finansowanie świadczeń szpitalnych oraz programów terapeutycznych" - plik w formacie pdf, do pobrania).

Obecny na konferencji Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, podkreślał znaczenie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, również z 17 kwietnia br., w którym doprecyzowano, że ogólne wskazania refundacyjne wyłączają ograniczenia wynikające z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

I tak np. wskazanie: "osteoporoza” dotyczy każdej rozpoznanej postaci osteoporozy, niezależnie od płci i wieku pacjenta.

Poza tym Artur Fałek zwracał uwagę na wskazania pozarejestracyjne dla chorób reumatycznych i fakt, że ta specjalność jest licznie reprezentowana w dodatkowych wskazaniach - jest dużo leków nie ujętych w Charakterystykach Produktów Leczniczych. Z kolei, jeśli chodzi o programy terapeutyczne, też wskazywał na jedną istotną różnicę, która pojawi się po 1 lipca br - odejście od pojęcia terapii inicjującej.

Organizatorami konferencji są: Instytut Reumatologii w Warszawie, Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH