Eksperci i pacjenci w Senacie: poprawmy model leczenia w reumatologii Wnioski po niedawnej dyskusji nt. sytuacji w reumatologii. Fot. archiwum RZ

Choroby reumatyczne mogą i powinny być leczone ambulatoryjnie, a finansowanie POZ wymaga uwzględnienia środków na diagnostykę przygotowawczą do wizyty specjalistycznej - uważają specjaliści. Takie m.in. wnioski wypłynęły z niedawnej dyskusji nt. sytuacji w reumatologii, jaka odbyła się w senackiej Komisji Zdrowia.

Ograniczenia występujące w reumatologicznym lecznictwie ambulatoryjnym nie pozwalają na szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia w zapalnych chorobach reumatycznych. Powodują one, że pacjent musi kilkakrotnie w długich odstępach zgłaszać się na wizyty u reumatologa, co kończy się postępami choroby i skierowaniem do szpitala - podkreślono w wnioskach opracowanych po niedawnym wspólnym spotkaniu parlamentarzystów, ekspertów ochrony zdrowia oraz pacjentów, jakie odbyło się z inicjatywy senatora Rafała Muchackiego, przewodniczącego senackiej Komisji Zdrowia.

Uczestnicy dyskusji sformułowali 5 wniosków, w których oceniają obecną sytuację w lecznictwie reumatologicznym i rekomendują pożądane kierunki zmian. Oto one:

1. Szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia ukierunkowanego (lekami modyfikującymi przebieg choroby) jest kluczowe dla zahamowania rozwoju nieodwracalnych uszkodzeń narządu ruchu i innych zmian, które prowadzą do inwalidztwa i przedwczesnej śmierci.

Rozwiązaniem tego problemu może być atrakcyjniejsza wycena ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w reumatologii oraz zwiększenie kontraktów dla poradni reumatologicznych. Pozwoli to na zmniejszenie kolejek do hospitalizacji w oddziałach reumatologicznych. 


2. Obecny model finansowy działania lekarzy POZ nie uwzględnia środków na diagnostykę przygotowawczą do wizyty specjalistycznej.

Podstawowa Opieka Zdrowotna zaplanowana jest w taki sposób, że nie ma uprawnień do finansowania przez NFZ diagnostyki reumatologicznej. Tym samym, lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek skierowania pacjenta z podejrzeniem chorób reumatycznych do specjalisty lub do szpitala i na tym jego rola często się kończy.

Bez dostępu nawet do podstawowej diagnostyki reumatologicznej, również rola POZ w monitorowaniu choroby reumatycznej jest bardzo ograniczona, co zwiększa obciążenie AOS.

3. Konieczne jest zwiększenie środków na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w reumatologii świadczoną w ramach systemu publicznego w celu zmniejszenia czasu oczekiwania na wizytę w publicznej służbie zdrowia i zmniejszenia wydatków pacjentów na wizyty specjalistyczne świadczone przez lekarzy reumatologów praktykujących prywatnie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH