Eksperci: 90 proc. chorych na osteoporozę nie jest leczonych Spowodowana osteoporozą kruchość kości i złamania kręgosłupa czy biodra kończą się kalectwem Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W Polsce jest co najmniej 2,5 mln chorych na osteoporozę, jednak aż 90 proc. z nich nie przyjmuje żadnych leków, nawet wówczas, gdy ulega kolejnym złamaniom kości - alarmują specjaliści przy okazji kampanii edukacyjnej "75 plus: sprawność i samodzielność".

Kampania dotyczy osób po 75. roku życia, które na ogół mają już zaawansowaną osteoporozę, ale jej leczenie powinno się rozpocząć znacznie wcześniej, najlepiej zanim dojdzie do pierwszego złamania. Najczęściej to złamania kręgów kręgosłupa, kości przedramienia oraz bliższego końca kości udowej.

Zdaniem kierownika Kliniki i Polikliniki Reumatologii Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie prof. Piotra Głuszko, w 2015 r. było w Polsce 2,5 mln osób chorych na osteoporozę, powodowaną obniżeniem gęstości mineralnej i zrzeszotnieniem kości. - Niestety, tylko niewielka część z nich jest leczona - podkreśla specjalista.

Według danych badającej rynek leków firmy IMS Health, na 2,5 mln chorych na osteoporozę, w sposób kontrolowany w naszym kraju leczonych jest zaledwie 200 tys. osób, czyli mniej niż 10 proc. chorych. Pozostali najczęściej nie wiedzą, że powinni się leczyć - albo leczyli się, ale po pewnym czasie z tego zrezygnowali.

Zastępca dyrektora Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie prof. Brygida Kwiatkowska wyjaśnia, że zaniechanie leczenia przez pacjentów dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, szczególnie takich jak nadciśnienie tętnicze i osteoporoza. Tymczasem choroby te wymagają ciągłego leczenia przez wiele lat, bo jedynie wtedy można zmniejszyć ryzyko złamań, szczególnie u kobiet.

W Polsce, podobnie jak we innych krajach uprzemysłowionych, osteoporoza będzie występować coraz częściej z powodu starzenia się społeczeństwa. Z danych opublikowanych w ramach kampanii "75 plus: sprawność i samodzielność" wynika, że w 2020 r. aż 43 proc. Polaków będzie miało więcej niż 50 lat, a w 2050 r. co trzecia osoba będzie miała co najmniej 65 lat.

Prof. Głuszko podkreśla, że osteoporoza najczęściej rozwija się między 50. i 70. rokiem życia, głównie u kobiet. - U mężczyzn zwykle pojawia się później, po ukończeniu 65-70 lat - wyjaśnia specjalista. Ryzyko tej choroby wzrasta wraz z wiekiem. Zagrożona jest co czwarta kobieta po 60. roku życia i co druga po ukończeniu 70 lat. Najczęściej jednak występuje u osób po 75. roku życia.

Leczenie farmakologiczne powinno być wprowadzone, kiedy tylko pojawią się objawy osteoporozy, czyli osłabienia kości. Można je wykryć badaniem densytometrycznym analizującym gęstość mineralną kości. Na podstawie kwestionariusza, w tzw. badaniu FRAX dostępnym również w internecie, można określić ryzyko złamania w ciągu najbliższych 10 lat. W przypadku wysokiego ryzyka należy poddać się leczeniu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH