Egzamin i specjalizacja w reumatologii po nowemu, czyli jak? Opinie profesorów i konsultantów Pochopnie zarzucono zdawanie egzaminów z interny?, Fot. Fotolia

Konsultanci uważają, że być może pochopnie zarzucono zdawanie egzaminów z interny po odbyciu 3-letniej specjalizacji podstawowej przez lekarzy specjalizujących się w reumatologii.

O wątpliwościach dotyczących braku egzaminu umiejętności z części internistycznej specjalizacji konsultanci wojewódzcy mówili podczas niedawnego (maj 2015 r.) zjazdu ordynatorów i kierowników poradni reumatologicznych.

Dr Andrzej Wadowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii w woj. podkarpackim kierujący klinicznym oddział reumatologii (bez interny) zapewnił, że wierzy w ambicję i zapał młodych lekarzy, ale...

Zaczną się skargi na kierowników specjalizacji?

- Podpisuję specjalizację osobie, której praktycznie 3 lata nie widzę. Czy nie słuszne zatem byłoby może wprowadzenie egzaminu, oceny umiejętności dającej informację o poziomie wiedzy internistycznej takiego młodego lekarza? - pytał.

Jolanta Orłowska-Heitzman, dyr. Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia przekonywała, że w tej sprawie należałoby zaufać kierownikom specjalizacji.

- Jeżeli ktoś jest kierownikiem specjalizacji, to na niego spada moralny obowiązek upewnienia się, że można dopuścić specjalizującego się lekarza do dalszych etapów zdobywania kwalifikacji zawodowych. Mimo że takiego wymogu nie ma, sama, będąc kierownikiem specjalizacji, robiłam kolokwium, bo swoim nazwiskiem ręczę, że młody lekarz nabył niezbędną wiedzę - mówiła dyrektor departamentu.

Jak przypomniał doc. Jerzy Świerkot, dolnośląski konsultant wojewódzki w dz. reumatologii, przed kilku laty, gdy przygotowywano modułowy tryb uzyskiwania specjalizacji w reumatologii, dyskutowano na ten temat w gronie konsultantów wojewódzkich. Wyrazili wówczas opinię, że po module podstawowym egzamin powinien pozostać.

- Wtedy postępowanie jest jasne. Nie ma zarzutów, że ktoś komuś blokuje specjalizację. A takie zarzuty się pojawią. Jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, gdy młode osoby będą skarżyć swoich kierowników specjalizacji, że nie dopuszczają ich do kontynuacji specjalizacji - poddawał pod rozwagę.

- Tymczasem rozwiązanie jest bardzo proste. Nie byłoby problemów z tworzeniem komisji, z przeprowadzeniem egzaminu po internie. Nie wiem, co jest złego w powrocie do dobrych praktyk w tym zakresie - uzasadniał dolnośląski konsultant.

Jolanta Orłowska-Heitzman wyjaśniała, że powrót do egzaminu z interny nie jest możliwy: - Nie ma takiego zapisu ustawowego, który mówi o dwustopniowej specjalizacji, z egzaminem po internie. W tej kwestii inne rozwiązanie wymagałoby korekt wprowadzonych przez parlament, bo mówimy tu o zmianie ustawowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH