Dostępność leczenia biologicznego w Europie. Gdzie jesteśmy?

Polska wraz z Wielką Brytanią, Estonią, Węgrami, Bułgarią, Chorwacją, Czarnogórą, Serbią, Turcją i Cyprem należy do krajów o największej restrykcyjności w dostępie do leczenia biologicznego w reumatologii. Takie wnioski płyną z niedawno opublikowanego badania przekrojowego, w którym zebrano opinie eksperckie z 46 krajów*.

Eksperci wypełniali ankiety w 2011 roku. Podawali dane dotyczące m.in.: wielkości DAS28 - jako kryterium pozwalającego na włączenie pacjenta do terapii lekami biologicznymi, liczby klasycznych leków wymaganych do zastosowania nim w razie niepowodzenia takiego leczenia zostanie wprowadzona terapia biologiczna.

Badacze pytali też m.in. i o takie szczegóły jak: kryteria przerwania leczenia, wymogi dotyczące zmiany i częstości dawkowania leku biologicznego, maksymalna liczba leków biologicznych dozwolonych w kuracji dla jednego pacjenta.

Zasadniczy wniosek płynący z badania jest taki, że ze względu na wysokie ceny leków biologicznych i istotny udział wydatków na te leki w budżecie ochrony zdrowia, większość krajów europejskich reguluje dostępność do refundowanego leczenia lekami biologicznymi w reumatologii, wprowadzając właśnie wspomniane powyżej kryteria. Jednak są one w różnym stopniu brane pod uwagę w zależności od kraju.

Gdzie drożej, gdzie taniej

Jak przyznaje prof. Piotr Głuszko, kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii w Instytucie Reumatologii, w badaniu uśredniona ocena wszystkich kryteriów lokuje nasz kraj u dołu stawki pod względem dostępności do leczenia biologicznego.

- Trzeba jednak pamiętać, Polska jest krajem, w którym pacjent praktycznie nie płaci za leczenie lekami biologicznymi, podczas gdy w Europie są kraje, w których istnieje współpłacenie pacjenta. Tak więc z jednej strony mamy restrykcyjne kryteria, ale z drugiej pamiętajmy o tym, że ten lek tak naprawdę jest za darmo - zaznacza profesor.

Leczenie lekami biologicznymi jest drogie. Średnia cena rocznej kuracji takim lekiem w Europie (wg danych z 2009 r.) dochodziła kilka lat temu do ok. 14-15 tys. euro. Ceny leków biologicznych mogą się bardzo różnić. Co zaskakujące, leki biologiczne w tak bogatych krajach jak Luksemburg, Dania, Wielka Brytania, Belgia czy Szwecja są znacząco tańsze niż w Polsce, czy innych krajach o niskich dochodach na głowę ludności, jak Rumunia, Ukraina.

Dostępność zależy m.in. od PKB
W Polsce ceny leków biologicznych w reumatologii, w okresie objętym badaniami, niemal odpowiadały średniej cenie tych leków w Europie (bardzo nieznacznie ją przekraczając). Niemal identyczną średnią cenę jak w Polsce podawali eksperci z Węgier.

Czytaj też. Badanie: porównanie cen leków biologicznych w krajach europejskich

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH