Długoterminowa skuteczność golimumabu u pacjentów z zapalnymi spondyloartropatiami

Skuteczność leczenia zapalnych chorób reumatycznych poprawiła się istotnie w ostatnich latach. Złożyło się na to wiele czynników, do których można zaliczyć wczesną diagnostykę i szybkie rozpoczynanie odpowiedniej terapii, poprawę efektywności leczenia tradycyjnymi lekami modyfikującymi oraz wprowadzenie do praktyki klinicznej biologicznych leków modyfikujących.

Najszerszą grupę leków biologicznych stanowią inhibitory TNF alfa, które znajdują zastosowanie w terapii wielu zapalnych chorób reumatycznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz spondyloartropatii zapalnych (SpA), do których należą m.in. łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Część spośród inhibitorów TNF alfa jest także skuteczną bronią w walce z pozastawowymi manifestacjami, które często stanowią integralną część obrazu klinicznego tych chorób, takimi jak zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie jelita grubego czy łuszczyca.

Golimumab refundowany w ramach programów lekowych

Skuteczność leczenia biologicznego w reumatologii została potwierdzona w randomizowanych badaniach klinicznych kontrolowanych placebo prowadzonych zgodnie z zasadami EBM (medycyny opartej na faktach).

Jednym z inhibitorów TNF alfa dostępnych dla pacjentów w Polsce jest golimumab. Jest to w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne, które posiada udowodnioną skuteczność w terapii pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS) oraz zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK).

Golimumab (Simponi) objęty jest refundacją w ramach programów lekowych: Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (załącznik B.33), Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS) (załącznik B.35) oraz Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) (załącznik B.36).

Golimumab podawany jest drogą podskórną tylko raz w miesiącu, co odróżnienia go od innych leków biologicznych z tej grupy podawanych raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie (w przypadku leczenia certolizumabem pegol zgodnie z nową ChPL po zakończeniu leczenia nasycającego 400 mg co 2 tygodnie w tygodniach 0, 2 i 4 w RZS i ŁZS możliwe jest opcjonalne stosowanie leku 400 mg raz w miesiącu po wcześniejszym leczeniu podtrzymującym 200 mg co 2 tygodnie i potwierdzeniu skuteczności oraz opcjonalne leczenie 400 mg raz w miesiącu w spondyloatropatii osiowej po zakończeniu fazy nasycającej).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH