Dlaczego skuteczność leczenia biologicznego nie zmienia się od lat?

- Stosunkowo niska skuteczność wynikająca z raportowanych danych daje powody, żeby raz jeszcze rozważyć i policzyć, jaki faktycznie procent pacjentów reumatoidalnych leczonych lekami biologicznymi w Polsce osiąga remisję - mówi nam prof. Anna Filipowicz-Sosnowska, przew. Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Konsultant krajowy w dz. reumatologii zapowiedział, że powoła zespół, który miałby - dokładnie analizując dane z aplikacji SMPT - odpowiedzieć na pytanie dlaczego raportowana skuteczność leczenia biologicznego uzyskiwana w programach lekowych w reumatologii w Polsce wyraźnie odbiega w dół od wyników światowych. Powołanie zespołu jest m.in. wynikiem powszechnie zgłaszanych przez środowisko wątpliwości dotyczących wiarygodności tych danych.

Rynek Zdrowia: - Czy zdaniem Pani Profesor, jako przewodniczącej Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych, dokładniejsza niż dotąd analiza danych pochodzących z systemu SMPT jest celowa?

Prof. Anna Filipowicz-Sosnowska: - Stosunkowo niska skuteczność wynikająca z danych daje powody, żeby raz jeszcze rozważyć i policzyć, jaki faktycznie procent pacjentów reumatoidalnych leczonych lekami biologicznymi w Polsce osiąga remisję, jaki procent uzyskuje niską aktywność choroby.

W tym celu trzeba też przeanalizować m.in. jak długo pacjenci są leczeni jednym lekiem biologicznym, po jakim okresie terapii następuje zmiana leku biologicznego na kolejny przy nieskuteczności poprzedniego, po jakim okresie pojawia się remisja bądź niska aktywność choroby i jak długo pacjenci są w ogóle są leczeni lekami biologicznymi.

Wszystkie informacje w oparciu, o które Zespół określa skuteczność leczenia my posiadamy z systemu monitorowania programów terapeutycznych (SMPT). Dane przekazuje firma prowadząca system. Są one aktualne na konkretny dzień, najczęściej jest to dzień, w którym odbywa się Zespół Koordynacyjny.

Z danych wynika ilu w ogóle pacjentów jest leczonych lekami biologicznymi, ilu chorych jest w remisji, ilu w trakcie leczenia, ilu pacjentów przerwało leczenie, ilu zakończyło, ilu je zawiesiło i w jakich schorzeniach,

- Czy Zespół Koordynacyjny w pełni ufa tym danym?

- Zainteresowało nas to, że od co najmniej 3 lat, odkąd pojawia się informacja w systemie wyliczana w oparciu o wspomniane dane, częstość remisji nie ulega istotnym zmianom. Nie wykracza na ogół poza 15 procent. Dzieje się tak, pomimo że uzyskujemy 12 informacji w ciągu roku. Co miesiąc każda taka informacja, określająca liczbę chorych uzyskujących remisję, zgodnie z danymi w systemie SMPT podaje porównywalną wielkość remisji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH