AOTM: przejrzystość bez przejrzystości - kto za to odpowiada

Czytelnicy zasiadający do lektury umieszczanych na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych informacji na temat ocenianych przez Radę Przejrzystości terapii mogli niejednokrotnie być zdziwieni, że lektura ogranicza się jedynie do nazwy ocenianego leku i wskazania. Pozostała część informacji była zaczerniona.

Już pierwsze publikowane analizy pokazywały, że zainteresowani nie uzyskają pełnej informacji dotyczącej ocenianej technologii. Pod adresem Agencji posypały się komentarze. Spytaliśmy AOTM o podstawy tego działania.

Jak wyjaśnia prezes Agencji, Wojciech Matusewicz, ukrywanie części informacji odbywa się na wniosek firm, których produkty są oceniane. Jak tłumaczy branża, powodem jest konieczność ukrycia "danych wrażliwych".

Firmy w składanej analizie zaznaczają, co ma być wyczernione. Po ocenie wniosku refundacyjnego AOTM umieszcza na swojej stronie internetowej analizę wnioskodawcy i analizę weryfikacyjną Agencji.

- Na podstawie analizy wnioskodawcy, zaczerniamy analizę weryfikacyjną - mówi prezes Matusewicz i zapewnia, że sam jest za ograniczeniem ilości zaczernianych informacji. - Powinno to dotyczyć tylko tych naprawdę wrażliwych danych, dotyczących ewentualnych umów cenowych. Wszystkie inne informacje powinny być jawne.

Tego samego zdania jest część członków Rady Przejrzystości. Chcą wystąpić z interpelacją dającą Agencji prawo do upubliczniania danych.

Prezes AOTM podaje przykład działania firmy z ostatnich dni: jeden z podmiotów wnioskujących o objęcie refundacją jednego z produktów przesłał całkowicie zaczernioną analizę do umieszczenia na stronie AOTM. Odczernione było tylko logo firmy, która na zlecenie podmiotu odpowiedzialnego wykonywała raport.

- Agencja nie może pozwolić na takie postępowanie. To ustawa refundacyjna wskazała, że analizy wnioskodawcy mają być upublicznione i podlegają komentarzowi publicznemu, zaczernianie ich jest po prostu naruszaniem - żeby nie powiedzieć - łamaniem tychże zapisów. W związku z tym AOTM wystąpiła z pismem do podmiotu wnioskującego o wskazanie podstawy prawnej zaczernienia całego raportu i o takie wyjaśnienia będziemy prosić w każdym podobnym przypadku. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH