Zmiana w podejściu do leczenia czerniaka: korzyści osiąga nawet 50 proc. chorych Prof. Piotr Rutkowski Fot. PTWP

Korzyści z terapii anty-PD-1 osiąga 40-50 proc. chorych z zaawansowanym przerzutowym czerniakiem - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Rynek Zdrowia: - Jaka jest skala zachorowań na czerniaka w Polsce?

Prof. Piotr Rutkowski: - Dynamika zachorowań na czerniaka jest rosnąca, liczba zachorowań ulega
podwojeniu mniej więcej co dziesięć lat. Obecnie mówimy o ok. 3 tys. zachorowań rocznie. Ale prognozy, biorąc pod uwagę sytuację np. w Niemczech lub w Czechach, wskazują, że wkrótce może to być 6-7 tys. W Stanach Zjednoczonych jest to pod względem częstości występowania piąty  nowotwór. U nas jest na razie miejscu trzynastym.

Rosnąca liczba przypadków czerniaka wynika wyłącznie ze zmiany naszych zachowań, tj. kultu opalania i nadużywania promieniowania ultrafioletowego. Dlatego wzrost liczby zachorowań dotyczy wszystkich grup wiekowych. Kiedyś czerniak występował głównie u osób starszych, obecnie także u młodszych, choć mediana zachorowania to cały czas ok. 60. r.ż.

Na szczęście poprawiają się także wyniki przeżyć, co wynika przede wszystkim z faktu, że zachowujemy się rozważniej, jeśli chodzi o ekspozycję na promieniowanie UV, ale także jeśli chodzi o zgłaszalność  do lekarza. Wyniki przeżyć nadal różnią nas jednak od krajów Europy Zachodniej: w Polsce pozostająna poziomie 2/3, a w Niemczech wynoszą ponad 90 proc. I nie ma to związku z dostępnością do terapii, ale właśnie z wczesnym zgłaszaniem się z podejrzeniem czerniaka.

- Jakie terapie stosowano w leczeniu czerniaka w ciągu kilku ostatnich lat?

- Nowe terapie nie odpowiadały dotychczas za istotne wydłużenie przeżyć, ale są potrzebne, zawsze istnieje bowiem grupa ok. 10 proc. chorych, którzy albo nie zgłoszą się do lekarza, albo zmiana jest zlokalizowana tak, że nie sposób było jej w porę zauważyć. Jest też wąska podgrupa szybko rosnących czerniaków (większość czerniaków rozwija się bardzo powoli i zaczyna rosnąć szybciej dopiero po przekroczeniu pewnych parametrów).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH