Zaznacza, że u chorych z CRPC zaobserwowano w komórkach nowotworowych podwyższone stężenie enzymów zaangażowanych w konwersję cholesterolu do testosteronu i syntezę testosteronu z androgenów nadnerczowych oraz nadekspresję receptorów androgenowych.

- Głównymi  celami leczenia drugiego rzutu  chorych na  CRPC jest: zablokowanie aktywacji AR w komórkach raka gruczołu krokowego oraz zahamowanie syntezy i obniżenie stężenia androgenów w komórkach. Abirateron, obok antagonistów receptora androgenowego, takich jak enzalutamid, otworzył już w 2013 r.  nową erę w leczeniu pacjentów z CRPC - zaznacza specjalista.

I podkreśla, że objęcie procesem refundacji nowoczesnych leków hormonalnych (po kilkuletnim procesie zabiegania o to, zarówno przez środowisko urologów jak i onkologów klinicznych)  było bezwzględną koniecznością wobec polskich pacjentów.

- Niemniej, tego samego dla swoich chorych oczekują polscy urolodzy. Rak gruczołu krokowego (prostaty) w każdym stopniu zaawansowania jest domeną urologii. Chodzi zatem o konieczność zniesienia różnic pomiędzy dostępem do leczenia pacjentów z krajów UE. W każdym z nich chory powinien mieć możliwość otrzymania leku jak najwcześniej, od swojego urologa, który na bieżąco śledzi przebieg i ewentualną progresję choroby u swojego pacjenta - ocenia prof. Chłosta.
 
I wskazuje, że polski pacjent ma gorszy dostęp do leczenia tzw. pre chemo i post chemo niż pacjenci z krajów „starej” UE, a polski urolog nie ma możliwości zastosowania nowoczesnych leków u swoich chorych, wobec braku uprawnień do ich przepisania. Jest to biegunowo odmienne niż pozostałych krajach Unii.

- W Polsce nadal konieczna jest w tym względzie opinia onkologa. Wpływa to nie tylko negatywnie na wizerunek polskiego urologa w Europie i na świecie, ale również nie jest korzystne dla wybranych pacjentów, do których właśnie urolog ma najlepszy dostęp - podsumowuje specjalista.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH