ZK OZZL: leczenie onkologiczne jest nadal limitowane Fot. OZZL

Pakiet onkologiczny zamienił jedynie limitowanie bezpośrednie przez NFZ na limitowanie pośrednie przez lekarza i tzw. świadczeniodawców - twierdzi Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i domaga się dyskusji z ministrem zdrowia na temat pakietu.

Oceniając dotychczasowy przebieg realizacji tzw. pakietu onkologicznego ZK OZZL stwierdza, że nadal aktualne jest wezwanie skierowane przez OZZL do rządu ws. zaprzestania limitowania świadczeń onkologicznych.

Pakiet onkologiczny, który miał znieść limitowanie, w rzeczywistości zmienił tylko jego formę z bezpośredniej, dokonywanej przez NFZ, na pośrednią, ukrytą pod różnymi biurokratycznymi barierami, z którymi muszą się borykać lekarze i tzw. świadczeniodawcy.

Niewielka liczba chorych onkologicznie, która skorzysta na wprowadzeniu pakietu, nie jest w stanie, zdaniem OZZL, ukryć jeszcze większej liczby chorych, dla których droga do diagnozowania i leczenia choroby nowotworowej wydłuży się.

W ocenie związku jedynym pewnym beneficjentem pakietu jest NFZ, który zamierza kupić większą liczbę świadczeń za tę samą lub niższą kwotę. "Spektakularnym dowodem porażki pakietu jest fakt, że nawet lekarze - parlamentarzyści koalicji rządowej, nie korzystają z niego w swojej praktyce lekarskiej, uznając, że byłby dla nich przeszkodą w leczeniu i diagnozowaniu chorych" - twierdzi ZK OZZL.

OZZL wzywa rząd do zaprzestania traktowania problemów służby zdrowia wyłącznie w kategoriach propagandowych i politycznych i do szacunku wobec chorych ludzi. Musi się to wiązać również ze wzrostem publicznych nakładów na ochronę zdrowia (przy obecnym koszyku świadczeń gwarantowanych) do co najmniej 7 proc. PKB.

OZZL podziela opinię wyrażoną w liście lekarskich towarzystw onkologicznych do ministra zdrowia i premier Kopacz, że konieczne jest podjęcie na nowo merytorycznej dyskusji dotyczącej organizacji leczenia onkologicznego w Polsce, przy czym bezwzględnym priorytetem muszą być: nielimitowanie diagnostyki i leczenia oraz odbiurokratyzowanie pracy lekarza.

Więcej: www.ozzl.org.pl

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH